A zase ty svačiny do školy…
Doba čtení 6 minut

A zase ty svačiny do školy…

Prázdniny jsou nenávratně pryč, děti se vrací opět do školních lavic a rodičům opět nastává každodenní připravování svačin.
SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Prázdniny jsou nenávratně pryč, děti se vrací opět do školních lavic a rodičům opět nastává každodenní připravování svačin. I návrat do školy však může být příjemný a povedený. A potřebujete k tomu opravdu málo. Stačí jen, aby se v aktovce hned vedle knížek objevilo i něco chutného. Díky tomu bude objevování světa a poznávání nových věcí snadnější.

Svačinka? Nesmí chybět!

Dopolední svačina by měla tvořit asi 15 % denního příjmu. Svačiny by se neměly vynechávat, školáci pak nejsou schopni soustředit se a vnímat výklad. Správná svačina by měla být výživově vyvážená. Hodí se různé plněné pečivo, kvalitní ovesné tyčinky nebo třeba jogurty a jogurtové nápoje. Rozhodně vynechte paštiky a salámy, místo toho sáhněte po kvalitní šunce (s více než 90 % podílem masa) a čerstvých sýrech na bázi tvarohu. A nikdy nezapomeňte svému školákovi přibalit kousek ovoce nebo zeleniny.

Až svým dětem budete chystat svačinu do školy, pamatujte, že vše kromě chuti musí svačinka také hezky vypadat. Čím barevnější, tím lepší. Děti mnohem raději sáhnou po jídle, které pro ně bude milým zpestřením školního dne. Pokud jim chcete dát zeleninu a ovoce, určitě je nakrájejte na menší kousky. Snadněji si tak na křupavé pochoutce o přestávce pochutnají. Chystáte-li svačinu, připravte ji také pro sebe. Jako rodič přece musíte jít příkladem. A určitě se nebojte zapojit svoje ratolesti, každé dítě pak bude mít možnost ovlivnit, co dostane k svačině. Jaké jsou vaše triky, aby děti rády a lépe jedly? Určitě se se svými radami podělte v komentářích.

K svačině nezapomínejte na nápoje! Nejlepší je samozřejmě voda, ale hodí se i neslazené ovocné čaje, případně ředěné 100 % ovocné džusy. A pokud vaše ratolest není zrovna přeborník v dodržování pitného režimu, pořiďte mu nějakou stylovou barevnou láhev, kterou se kterou se před spolužáky určitě pochlubí.

Svačiny z Kuchyně Lidlu

Z Kuchyně Lidlu jsme pro Vás vybrali pár zajímavých receptů. Určitě je vyzkoušejte a napište nám, jak se Vám povedly a jak chutnaly vašim dětem.

Housky, sendviče, bagety

V batozích školáků najdeme nejčastěji obložený kus pečiva. V tomto případě máme mnoho možností, pečivo namažeme máslem nebo čerstvým sýrem, obložíme šunkou nebo sýrem a doplníme ovocem nebo zeleninou. V našem podání je to sendvič se šunkou, listovým salátem a rajčetem. Výhodou této svačiny je, že ji můžete každý den obměnit podle toho, na co mají vaše děti zrovna chuť. 

Pokud to bude jen občas, můžete zařadit i sladkou variantu svačiny. Křupavý croissant s tvarohem a meruňkovým džemem je natolik nevšední spojení, že zachutná nejen vašim dětem, ale rovněž vám, a proto si ho klidně můžete zabalit do práce i vy.

Saláty

Pokud mají Vaše děti ovoce a zeleninu rádi, můžete jim připravit i salát. Třeba mrkvovo-jablečný salát dětem určitě bude chutnat. Chuť příjemně doladí jogurtový dresink s kořením, které můžete dětem samozřejmě vynechat. Salát s pečeným kuřecím masem je vydatnějším pokrmem a s kouskem pečiva ho můžete dětem zabalit, pokud třeba nestíhají oběd. Kromě zeleninového si děti pochutnají i na ovocném salátu. Vyberte různé druhy ovoce, nakrájejte na menší kousky, smíchejte, zakápněte limetkovou šťávou a je hotovo. Po takové svačince se bude ohlížet celá třída. A nezapomeňte přibalit i lžičku, kterou děti budou na salát potřebovat.

Dobroty plné energie

Patří-li Vaše dítko mezi náruživé sportovce, nebo má odpoledne několik sportovních kroužků, můžete mu připravit sladkou svačinku, třeba domácí pečené müsli. Přidejte ořechy, semínka a kvalitní sušené ovoce a vaše děti budou mít co dělat, aby vydrželi na začátek další přestávky mezi vyučovacími hodinami.

V rámci pitného režimu zkuste k svačině připravit i smoothie. Součástí broskvovo-mrkvového smoothie je i mléko a bílý jogurt, takže kromě vlákniny je také skvělým zdrojem bílkovin.

Věříme, že jsme vás do právě začínajícího školního roku inspirovali a nebudete každé ráno bezradně stát před ledničkou s tím, že nemáte svačinu pro děti. Připravujete svým dětem spíše klasiku, nebo máte ověřenou specialitu, kterou vaše děti milují? Inspirujte ostatní čtenáře pro změnu vy.

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.