Předchůdce této lahůdky najdeme už v Antice, kdy si lidé připravovali olivovou pomazánku. Pravá tapenáda ale vznikla až smícháním oliv s kapary, tedy plody kapary trnité. Těm se v provensálštině říkalo tapeno, z čehož postupně vzniklo i označení delikatesy. Recept vylepšili k dokonalosti dva kuchaři z francouzské Marseille, kteří v roce 1880 začali ve své restauraci podávat vejce natvrdo plněné směsí černých oliv, kapar, ančoviček a bylinek.
Na tapenády se budou hodit všechny druhy oliv, černé i zelené, včetně levnějších, ideálně samozřejmě bez pecek. Dále nesmí chybět kapary, ančovičky, olivový olej, česnek a koření – pepř a provensálské bylinky nebo oregano. Základní recept na černou tapenádu si můžete připomenout ve videu Romana Pauluse.
TIP: Pro středomořskou variantu vždy přidejte kapary, počítejte jednu lžičku kapar na 100 gramů oliv.
Nezapomeňte, že ančovičky jsou velmi slané. Opatrně zacházejte i s olivovým olejem, raději ho přilévejte během mixování postupně. Zelená tapenáda se připravuje stejně, můžete ji vylepšit o trochu piniových oříšků, drcených mandlí nebo kapku citronu.
Přestože se pravá tapenáda neobejde bez oliv, můžete zkusit i její varianty. Třeba tapenádu ze sušených rajčat (případně oliv smíchaných se sušenými rajčaty), případně pesto ze sušených rajčat. Ančovičky v takovém případě můžete vynechat, ale kapary nesmí chybět. Kdo na ančovičky nedá dopustit, může naopak připravit tapenádu jen z nich. Ve Středozemí se této oblíbené verzi říká anchoïade.
Základními přísadami pro degustaci bude slunce, pohoda a dobrá společnost. Pak už můžete připravenou tapenádu za studena rovnou servírovat na pečivo – na krutony, topinku nebo italské bruschetty, k nimž si ze zbylých ančoviček můžete nachystat i bruschettu s rajčaty, zkaramelizovanou cibulí a ančovičkami. Výrazné tapenády skvěle doplní i zeleninu, vejce a tvrdé sýry. A můžete jimi ozvláštnit i grilovanou rybu nebo maso. A jeden nezbytný doplněk – sklenice růžového vína, martini nebo pastisu!
Z čeho si svou tapenádu připravíte nejraději vy? Napište nám to do komentářů
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.