Napadlo vás někdy, jak se na pravých bavorských preclících vytváří tak dokonale lesklá a křupavá mahagonová kůrka?
Napadlo vás někdy, jak se na pravých bavorských preclících vytváří tak dokonale lesklá a křupavá mahagonová kůrka?
Překvapí vás, že stejná sloučenina se používá i při výrobě mýdla či různých čističů. Řeč je totiž o louhu.
Louh neboli hydroxid sodný je silně zásaditá anorganická sloučenina, která se hojně využívá v chemickém a textilním průmyslu či při výrobě celulózy a papíru. Používá se i v průmyslu potravinářském a to zejména při tzv. louhování kynutého pečiva. Doma si však vystačíte s obyčejnou jedlou sodou.
Ptáte se, jak mohlo někoho napadnout namočit pečivo v roztoku, ze kterého se dělá mýdlo? Náhodou. V jedné mnichovské pekárně se pekař Anton Nepomuk Pfannenbrenner jednoduše spletl a místo cukrového rozvaru potřel várku preclíků louhovým roztokem na čištění. Preclíky se upekly do krásné hnědé barvy s neobvyklým leskem a křupavou kůrkou. Anton měl velké štěstí, že se louh pečením změnil v pouhou jedlou sodu.
Proces louhování probíhá tak, že se vytvoří 3% roztok hydroxidu sodného a vody. Již vytvarované podruhé vykynuté těsto ponoří do roztoku na 3 až 5 vteřin. Pečivo se pak vyloží na plech, posolí a peče, jak je zvykem. Louh vytváří se škrobem na povrchu těsta gel a který se během pečení promění v lesklou kůrku a zrychlené karamelizační procesy se postarají o mahagonovou barvu.
Hydroxid sodný se pečením mění v jedlou sodu, proto je v pečivu zdravotně nezávadný.
TIP: Při práci s hydroxidem sodným je potřeba zvýšené opatrnosti, neboť se jedná o žíravinu. Doma raději pracujte s rozvarem jedlé sody.
Historie louhovaného pečiva je sice zajímavá, ale pokud chcete tento postup vyzkoušet i doma, volte raději variantu louhování v roztoku jedlé sody. Tímto postupem dosáhnete podobných výsledků, ale vyhnete se manipulování s nevyzpytatelným hydroxidem sodným. Jenom „koupel“ pečiva bude muset být o něco delší.
V dnešní době se častěji používá roztok 50 g jedlé sody na 1 litr vody. Podívejte se na recept na louhované bulky, Roman Paulus vás provede celým postupem.
Nejčastěji se louhuje kynuté pečivo bez tuku, jako bulky, preclíky a bagetky. Pokud je budete podávat na slano, posypte je ještě před pečením hrubozrnnou solí. V opačném případě je nechte jen tak. Na louhovaném pečivu si tak bude moct pochutnat každý.
Nádivka, knedlíky, polévka, čaj… to všechno z plevele, který roste v každém příkopu a pálí jako čert.
Beránek patří na velikonoční stůl stejně jako malovaná vajíčka nebo mazanec. Než si na něm pochutnáte, užijte si pastvu pro oči. Kromě tradičního…
Hledáte inspiraci, co upéct na Velikonoce? Vyzkoušet můžete sladké pečivo, které se tradičně připravuje v evropských zemích během tohoto svátečního…