Také každý rok obdivujete nádherně nazdobené perníčky s dokonale rovnými čárami, neroztékající se polevou a kouzelnými nápady na zdobení, zatímco doma máte rozpatlané stromečky posypané zeleným kokosem? Tak to jste tu správně! Naučíme vás, jak mít dokonale hladké a lesklé perníčky, jak na to, aby zůstaly měkké a jak udělat perfektní polevu, se kterou se vám zdobení určitě povede. Podívejte se na časté otázky ohledně výroby perníčků, kde najdete spoustu užitečných rad.
Záleží na velikosti. Malé hvězdičky klidně jen 5 minut, ale díly na chaloupku třeba až 10 minut. Důležité je péct stejné velikosti pospolu a natáhnout si budíček (minuty utečou dřív, než se nadějete).
Všechny vykrajovátka položte na těsto, shrňte je k sobě, položte na ně prkénko a všechny perníčky najednou vykrojte tlakem na prkénko.
Buď jste použili krupicový cukr namísto moučkového, a nebo máte špatně propracované těsto. Zkuste ho hníst déle.
Perníčky hned po vytažení z trouby potřete celým rozšlehaným vajíčkem.
Ano, těsto je stejné. Na stavby a svícny ho můžete péct o minutku déle – těsto bude vysušenější, tvrdší a lépe se s ním bude pracovat.
Pěkné zdobení a pevnou ruku získáte hlavně praxí. Ze začátku si vybírejte vzory z rovných čar a teček a až si budete jistější zkoušejte kudrlinky. Jednoduché vzory pro inspiraci najdete i v našem triku na bílkovou polevu.
Vezměte si čajovou svíčku a z kovového kalíšku vyndejte samotný vosk s knotem. Mističkou si před pečením vykrojte do těsta kolečko a vložte do něj onen prázdný kalíšek. S tím perníček upečte a vosk s knotem vraťte do vychladlého perníčku před zdobením.
Z jednoho receptu na polevu připravte dva druhy – tužší na obrysy a tekutější a vylévání velkých ploch.
Kvalitními gelovými barvami. Stačí jich opravdu malé množství a získáte intenzivní odstíny. Vyhýbejte se práškovým barvám na vajíčka. Nosičem v nich bývá sůl a poleva tak získá nedobrou příchuť.
Ano. Můžete ji použít na ozdobení jakéhokoli jídla a na dortech se krásně vyjímá.
Koukněte se na naše videa na perníčky, polevu nebo perníkovou chaloupku. Později můžete hledat nové vzory i na perníkových výstavách nebo sociálních sítích.
Výborné jsou trojúhelníkové cukrářské sáčky. Špičku jim můžete ustřihnout, nebo použít kovovou zdobicí špičku s dírkou o průměru 1 mm. Připravit můžete i kornoutek z pečicího papíru, jak na to se dozvíte v triku na čokoládovou polevu.
Gelovou barvu můžete rozmíchat i v troše vodky a perníček nabarvit štětcem.
Stává se, že poleva neztuhne, jelikož je přešlehaná (šlehali jste jí moc dlouho). Příště zkuste šlehat kratší dobu.
Je lepší šlehat ručně, ale není to nutné. Všechny perníčky na našich videích jsou ozdobené polevou našlehanou šlehačem.
Že jste perníčky zdobili hned po upečení? Musíte je nechat několik dnů „vydýchat“. V opačném případě perníčky po zdobení ještě dosychají, mění tvar, poleva se neudrží a odpadne.
Šablonu si zdarma stáhnete v triku na perníkovou chaloupku. Stačí jen vytisknout.
Vezměte jiné – tvar a velikost záleží jen na vás ?. Případně si můžete vyrobit i vlastní. Ze silnostěnné petlahve uřízněte 1 cm široký dlouhý proužek, naohýbejte rukou do přiměřeně velkého čtverečku a konce spojte izolepou.
Hrany, které mají přiléhat, zastrouhejte na struhadle do 45° úhlu. Budou tak k sobě přesně lícovat.
Rozhodně před slepováním stavby, ušetříte si tak spoustu nervů ?.
Ke spojování perníčků můžete použít i dřevěné špejle. Zapíchněte jednu podélně do domečku a ten pak zapíchněte do podložky. Pomůže vám ho udržet, než zaschne poleva.
Pomocí polevy „na čárky“. Koukněte na video ?.
Na komín nalepte polevou kousek vaty a vyčešte ho směrem k nebesům.
Rozhodně ne, mohla by shořet nebo se vysušit a opadala by z ní poleva. Vložte dovnitř studené malé led světýlko, které umí svíčku hezky napodobit.
Ideálně ve sklepě, chladu a nepříliš suché místnosti. Pokud je budete skladovat ve vydatně vytopeném bytě v papírové krabici, ztvrdnou nehledě na recept. Pokud nemáte sklep, balkon nebo vhodnou chodbu, můžete je skladovat v uzavřené dóze v lednici.
Praxí ?. Ale pokud si ještě nejste moc jistí, čáry můžete na perníček předkreslit jehlou (vyškrábat) nebo jedlým fixem.
Suché perníkové stavby vydrží roky. Měkké perníčky časem vyschnou, pokud nejsou správně skladované, a je lépe je sníst co nejdříve – ideálně asi měsíc po upečení.
To si takhle uvaříte lahodný svařák, pustíte oblíbenou audioknihu a zdobíte společně s rodinou pro radost. Nezdobte na poslední chvíli, z nějaké domnělé povinnosti a hlavně se nesnažte mít perníčky dokonalejší než zasloužené paní perníkářky, které zdobí už půl století ?.
Tak a teď už všechno víte ?. Máte-li v sobě alespoň trochu kreativního ducha, pusťte se do téhle oblíbené vánoční kratochvíle, zapojte i rodinu a hlavně děti (těm připravte různé ozdoby, sypání a barvičky). Garantujeme, že na takový příjemný rodinný večer budete rádi vzpomínat po celý rok. Zkusíte to?
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.