Je to káva, ale není to káva

Je to káva, ale není to káva

Káva, lahodný nápoj, bez kterého si nedovedeme představit ráno, provází nás celým pracovním dnem a nechybí ani u setkávání s přáteli. Káva nám dokáže zpříjemnit nejen daný okamžik, ale má také řadu pozitivních vlivů na naše zdraví.

Jsou mezi námi však i tací, kteří kávu nemohou pít, například kardiaci, lidé trpící na žaludeční vředy nebo budoucí maminky by se měli vyvarovat kofeinu. A právě pro ty jsou tu různé náhražky kávy, které můžete bez obav podávat i dětem.
SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Ohlédněme se do historie, první zmínky o náhražky pochází už z dob napoleonských válek. Všichni si určitě pamatujeme vůni bílé kávy, kterou vařila nejedna babička ke snídani. Krajíc chleba a bílá káva, to byla dlouhá léta oblíbená snídaně našich prarodičů.

Tehdy se náhražky pily především z důvodu nedostatku kávy. Káva byla v době války luxusní surovinou, a proto se hledaly nejrůznější alternativy, které by oblíbený nápoj nahradily.

 

Luštěniny, obilí, ovoce

Z čeho se vlastně náhražky kávy vyrábějí? Tak třeba z ječmene, žita, čekanky, fíků, žaludů, hrachu, cizrny nebo dokonce i brambor a mnoho dalších. Na trhu najdete nepřeberné množství výrobků, každý chutná trochu jinak, díky čemuž má každý možnost zvolit právě tu „kávu,“ která mu chutná. Podívejme se alespoň na základní druhy jednotlivých kávovinových výrobků:

První skupinou jsou cikorkové kávoviny vyráběné z kořenů čekanky obecné. Čekanka je svým způsobem zázrak, podporuje trávicí a oběhový systém, pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu, napomáhá vylučování toxických látek.

Cikorka se do Evropy dostala již koncem 17. století, kdy si ji oblíbily Holanďané. Postupně se ale dostala i k nám, první továrna na výrobu cikorky byla postavena v Mochtíně u Klatov.

Další skupinou jsou obilné kávoviny, které obsahují pražený ječmen, žito, pšenici nebo špaldu. Především špaldové nápoje chutnají lehce po oříškách. Špalda obsahuje hodně vlákniny, bílkovin a minerálů. Obsahuje i tzv. rostlinné steroly a stanoly, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Kávoviny sladové se vyrábí ze sladovaného a praženého ječmene, žita nebo pšenice. I tato skupina má svoje pozitiva.

Pro zpestření vyzkoušejte také fíkové kávoviny, které, jak už název napovídá, obsahují fíkové plody, které nápoj příjemně osladí.

Většina výrobků dostupných na trhu kombinují výše uvedené suroviny, proto ochutnávejte, testujte a určitě najdete takový produkt, který vám sedne.

Mají vůbec nějaká negativa?

Jak vidíte, všechny náhražky obsahují zdraví prospěšné suroviny. Aby to však nevypadalo tak, že tradiční kávu diskriminujeme, musíme zmínit i nějaké nevýhody kávovinových náhražek. Téměř všechny obsahují obiloviny a tedy i lepek. Lidé, kteří nekonzumují lepek, musí tedy pečlivě hledat a číst složení jednotlivých produktů.

Dalším „ale“ je vyšší energetická hodnota těchto nápojů. Dáte-li si jeden dva šálky za den, nemusíte se hrozit. Pokud je ovšem popíjíte celý den v práci, navíc s mlékem, už se nejedná o nepatrný přísun kalorií, nýbrž o vydatnou svačinku. Nezřídka se do těchto nápojů přidávají také tuky, proto vřele doporučujeme číst etikety.

Pijete tyto náhražky kávy? Která je vaše oblíbená? Zapojte se do diskuze pod článkem.

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU