Roman Paulus

Vůně orientu: vanilka, kardamom a muškát

Putování po Srí Lance přivedlo šéfkuchaře Romana Pauluse k objevování dalšího koření a zajímavých pochutin. Tentokrát se s ním můžete podívat, jak vypadá syrový muškátový oříšek, a na to, že to, čemu říkáme muškátový květ, ve skutečnosti žádný květ není. Zjistíte také, jaké existují dva nejznámější druhy kardamomu, k čemu se používají, a nakonec vám Roman Paulus ukáže, jak roste a zpracovává se pravá vanilka.
SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

​Vanilka

Vanilka je vlastně ohromně zajímavá! Vanilkové lusky, správně tobolky, se získávají z tropické orchideje. Původní vanilkovník plocholistý, původem z Mexika, potřeboval k úspěšnému opylování speciální bezžihadlové včelky rodu Melipona (ty dokázalo v této činnosti nahradit jen několik druhů kolibříků) a proto nemohl být pěstován nikde jinde, než v několika specifických oblastech. Teprve v polovině devatenáctého století bylo objeveno umělé opylování, které vedlo k tvorbě plodů. Ten dovolil rozšířit zemědělské pěstování i do jiných oblastí. 

Pozor na záměnu vanilky a vanilinu. Vanilka je přírodní tobolka, plod orchideje, kdežto vanilin je její uměle vytvořená náhražka. Je mnohem levnější, méně náročný na výrobu, ale pravé vanilce se nevyrovná.

V dnešní době květy opylují lidští dělníci, kteří však musí květy neustále kontrolovat. Na opylení mají totiž pouhých 24 hodin od rozkvětu. Zkušený pracovník obslouží 1000 až 1500 květů za den. Po opylení se plod sklidí za 6–7 měsíců, projde různými druhy sušení a případně i spařením a následně se nechají několik měsíců dozrát.

Použití vanilky snad ani není třeba připomínat – hodí se na velké množství sladkých receptů, zejména dezertů.

Muškátovník

Muškátový oříšek už viděl asi každý, ale mnoho lidí netuší, jak vypadá muškátový květ. Pochází ze stejného tropického ovoce, které vzhledem trochu připomíná hnědožlutou blumu. Že je oříšek zralý poznáme podle toho, že ovoce pukne podobně jako kaštan. Pod poměrně silnou vrstvou dužiny pak najdeme tmavě hnědý oříšek, který je umístěn ve svítivě červeném žilkovaném obalu (nezralý je bílý). Ten po usušení nazýváme muškátovým květem. Samotný oříšek pak rozlouskneme a objevíme semínko - pro nás známé jako muškátový ořech.

Jak květ tak oříšek používáme namletý ve sladké i slané kuchyni. Ořech je výborný například ve velikonoční nádivce, svařáku nebo v tradiční štědrovečerní rybí polévce.

Kardamom

Zelený kardamom se řadí mezi nejdražší koření světa. Získává se ze stálezelených tropických bylin a pro českou kuchyni není žádnou novinkou. Běžně jej používáme ve vánočním cukroví nebo s ním dochucujeme bezový sirup. V posledních letech se s ním ovšem můžeme setkat i v dýňové polévce nebo nakládané dýni. Speciálně indická či arabská kuchyně kardamomem rozhodně nešetří.

Pěstuje je i v Evropě méně známý a větší hnědý kardamom, který je také velmi oblíbený v asijské, zejména vietnamské kuchyni. Je například nedílnou součástí proslulé polévky Pho Bo.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU