Cizrnu slijeme a nálev přecedíme přes jemné sítko.
Tip: Z jedné sklenice sterilované cizrny obvykle získáme minimálně 110 g nálevu.
Nálev spolu s cukrem vyšleháme dotuha stejně jako klasický sníh z vaječných bílků. Šleháme 5–10 minut, aby byla hmota opravdu tuhá a držela špičky.
Hmotu nandáme co cukrářského sáčku s ozdobnou špičkou a na plech vystlaný pečicím papírem či silikonovou podložkou tvarujeme stejně velké pusinky. Dle fantazie můžeme obarvit potravinářským barvivem.
Tip: Pro rustikální variantu pusinky na plech naneste pomocí dvou lžiček.
Troubu rozehřejeme na 100 °C na program horkovzduch a pusinky sušíme asi 1 hodinu, dokud nejdou snadno sundat z podložky.
Tip: Pokud vám to trouba dovolí, je dobré mít při sušení pootevřená dvířka.
Z jedné dávky připravíme asi 100 pusinek, tedy 10 porcí.
Orientační nutriční hodnoty (1 porce = 10 pusinek): 62 kcal, 0 g bílkovin, 15 g sacharidů, 0 g tuků.
Fenomén zvaný aquafaba
Pojem aquafaba označuje tekutinu, ve které jsou vařené luštěniny (nejčastěji cizrna). Tedy voda, kterou běžně sléváme a vyhazujeme, abychom z plechovky či ze sklenice získali cizrnu. To je ale ohromná škoda! Jedná se totiž o skvělou náhražku vaječných bílků a jde vyšlehat dotuha stejně jako bílkový sníh. Navíc se jedná o „odpadní“ surovinu, a tak můžeme říct, že je téměř zadarmo (přesněji získáme jí navíc, když koupíme sklenici/plechovku vařené cizrny). Voda z cizrny je skvělá nejen pro vegany, ale pro všechny, kteří potřebují v kuchyni nahradit bílky nebo celá vejce.