Roman Paulus

Sůl v kuchyni: Od himalájského podkladu po solný květ

Sůl sice používáme v kuchyni každý den, ale dost možná o ní nevíme plno zajímavých věcí. A přesně z tohoto důvodu natočil šéfkuchař Roman Paulus video, ve kterém vám představí nejznámější druhy soli a prozradí vám, k čemu se nejlépe hodí. Zjistíte, jaký je rozdíl mezi přírodními a rafinovanými solemi a jestli je sůl opravdu tak „nezdravá“, jak se občas říká. Podíváte se také na to, co je to maldonská nebo himalájská sůl nebo čím se vyznačují takzvané uzené soli. Na závěr ještě alespoň očima ochutnáte asi nejvzácnější „solný květ“.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Přírodní vs rafinovaná sůl

Existují dva hlavní druhy soli, které se liší původem a zpracováním. Přírodní sůl je získávána z přírodních minerálních ložisek a obsahuje širokou paletu stopových prvků. Ty dávají jídlům bohatou chuť a tělu potřebné látky. Na druhé straně rafinovaná sůl je často upravována a očišťována, což může redukovat počet některých prospěšných minerálů. 

Tip: Sůl je pro tělo nejen velmi důležitá, ale dokonce zcela nezbytná. V jídle navíc zvýrazní chuť, a tak najdete jen málo receptů bez soli. Její nadmíra však tělu může ublížit, a proto je důležité ji používat střídmě a s rozumem.

Rafinovaná mořská sůl

Hodí se na běžné činnosti, jako je vaření zeleniny, brambor, těstovin, rýže nebo větší nasolení masa. Používá se nejvíce, když potřebujeme v receptu větší objem soli. Například když připravujeme mořského vlka v solné krustě nebo nakládáme vepřové koleno do solného roztoku. Případně když plánujeme pořádně nasolit bůček pro křupavou krustičku, který následně opláchneme.

Himalájská sůl

Tato růžově zbarvená sůl je známá svým bohatým minerálním složením, včetně železa, vápníku a hořčíku. Její jemná chuť a výrazná barva ji činí oblíbenou mezi kuchaři. Používá se často k posypání pokrmů a dodává jim výraznou vizuální atraktivitu.

Tip: Na růžovou himalájskou sůl často narazíte i v kosmetice či v koupelových směsích.

Maldonská sůl

Pochází z pobřeží Anglie a je získávána ručním sbíráním soli ze solných nádrží. Tato mořská sůl má pyramidovou krystalovou strukturu, která se snadno rozpouští a rozvíjí bohatou chuť pokrmu. Maldonská sůl je vhodná pro solení masa, ryb nebo křehkých dezertů.

Tip: Maldonskou sůl můžete ve specializovaných obchodech sehnat i v uzené variantě, která se skvěle hodí k dosolení steaků.

Solný květ

Solný květ je unikátní druh soli, který vzniká poměrně častým sbíráním krystalů soli z mořských solných nádrží. Díky ručnímu procesu výroby si zachovává velké množství zdraví prospěšných minerálů. Krystaly mají křehkou texturu a tvar květů, což je dělá ideální pro jemné sypání na jídlo. Solný květ je často využíván jako „final touch“ – dokončení a pomyslná třešnička na dortu, který přidává kulinářským pokrmům nejen chuťovou, ale i vizuální eleganci.

Tip: Solné květy se obvykle sbírají ručně a celý proces je veden ruční prací. I proto se jedná o jednu z nejdražších solí.

Ochucené soli

U všech druhů soli se můžeme setkat s jejich ochucenými variantami. Často se také míchají s kořením a bylinkami a následně plní do mlýnků, ze kterých pohodlně směs čerstvě namelete přímo na vybrané jídlo. Takový mlýnek si snadno můžete vyrobit i doma, nebo koupit pečlivě vyvážené směsi v Lidlu v rámci tematických týdnů.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.