Roman Paulus

Jak očistit a připravit sardinky jako profesionál

Když ve své kuchyni narazíte na sardinky, připravte si z nich něco dobrého! Šéfkuchař Roman Paulus natočil video návod na to, jak sardinky očistit i vyvrhnout, abyste je mohli upéct nebo ugrilovat. Naučíte se i trik, jak sardinku nařezat, aby se propekla krásně rovnoměrně. O něco méně známý způsob přípravy sardinek je filetování. To je překvapivě snadné, zvládnete to hravě! Filety se hodí buď na smažení nebo na nakládání do sladkokyselého nálevu. Nakonec uvidíte i jak vyfiletovat sardinku na takzvaného „motýlka“, což se vám bude skvěle hodit například na přípravu rybích rolek a grilování.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Jak sardinku vyvrhnout a očistit?

Celé čerstvé sardinky s hlavou očistíme od šupin. K tomu nám poslouží obrácená strana nože, škrabka na šupiny nebo obyčejná lžíce.

Následně řízneme do řitního otvoru, vedeme řez směrem k hlavě a otevřeme břišní dutinu. Obrácenou stranou nože vyndáme vnitřnosti.

Rybku opláchneme ve vodě, osušíme a uděláme zářezy na kůži necelý centimetr do sebe, aby se snadněji propekla.

Takto připravená sardinka se hodí na grilování a pečení v alobalu. Na talíři je třeba ještě odstranit kosti.

Jak připravit filety ze sardinky?

Očištěnou sardinku položíme hřbetem směřujícím k nám a ostrým nožem řízneme za ploutví směrem k hlavě. Následně pak podél páteře až k ocasu, dokud nezískáme filet. To samé opakujeme i z druhé strany.

Tip: Kostry s hlavami nevyhazujte, ale připravte si z nich chutný vývar podle triku Kulinářské akademie Lidlu zde.

Filátko lze opéct v pánvi s trochou olivového oleje a podávat na zeleninovém salátu. Maso je možné i naložit na sladko-kyselo na způsob matesů.

Jak připravit sardinku na motýlka?

Očištěné a vyvrhnuté rybce uřízneme hlavu, znovu ji omyjeme a osušíme.

Nožem uděláme řez směrem k ocasu. Následně opatrně prsty stahujeme maso z páteře. Na konci odřízneme páteř. Začistíme a získáme jeden vykostěný filet. Ocásek můžeme nechat.

Maso lze naplnit zeleninou, zarolovat a naložit, nebo naplnit bylinkami, uzavřít a péct jako rybu v celku.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU