Postup pro manuální vaření v Monsieur Cuisine:
Do nádoby nalijeme 1 l vody.
Sklenice a víčka vysterilizujeme na program vaření v páře po dobu 5 minut.
Tip: Množství vychází asi na 3 sklenice, tedy 800 ml zavařeniny.
Dýni omyjeme, vydlabeme a necháme okapat. Následně nakrájíme na menší kusy.
Tip: Pokud používáme hokkaido, uvaříme ji i se slupkou. Ostatní druhy dýně však raději oloupeme.
Do nádoby s vodou přidáme nakrájenou dýni. Ochutíme solí, pepřem, mletým chilli, dle chuti tobolkami kardamomu a kouskem zázvoru.
Zalijeme 500 ml vody a nastavíme program na manuální vaření. Vaříme při teplotě 100 °C, po dobu 30 minut a mícháme zpětným chodem na stupeň 3.
Následně horkou dýni rozmixujeme na stupeň 8 po dobu 30 vteřin.
Pyré přelijeme do čistých sklenic, které uzavřeme a necháme vychladnout otočené dnem vzhůru. Uskladněné v lednici vydrží až týden.
Jak prodloužit životnost pyré? Naplněné a uzavřené sklenice sterilizujte v zavařovacím hrnci při 100 °C asi 30 minut. Takto připravené vydrží na chladném temném místě až několik měsíců.
Postup bez Monsieur Cuisine:
Sklenice s víčky dobře omyjeme a ideálně vysterilizujeme.
Dýni omyjeme, vydlabeme a necháme okapat. Následně nakrájíme na menší kusy. Vaříme doměkka v hrnci s vodou, ochucené solí, pepřem, dle chuti mletým chilli, tobolkami kardamomu a kouskem zázvoru. Po uvaření důkladně rozmixujeme.
Pyré přelijeme do čistých sklenic, které uzavřeme a necháme vychladnout otočené dnem vzhůru. Uskladněné v lednici vydrží až týden.
Na co dýňové pyré použít?
Hodí se na přípravu sladkých jídel, jako je dýňový koláč či dýňová zmrzlina. Využití však najde i jako příloha v podobě noků, humusu nebo dýňové pomazánky. Labužníci si jej mohou přidat i do kávy a připravit tak oblíbené dýňové latté.
Orientační nutriční hodnoty (100 ml): 63 kcal, 2 g bílkovin, 12 g sacharidů, 0 g tuků, 2 g vlákniny.