Roman Paulus
Doba přípravy1 hod.

Domácí kvašená zelenina

Kvašená zelenina slouží jako skvělá příloha k masu, dá se uzobávat jen tak a navíc má díky procesu fermentace spoustu vitaminů, takže se hodí i jako prevence proti lehkým virózám. Aby vás nevyzpytatelné jarní počasí nezaskočilo, připravil šéfkuchař Roman Paulus video návod na nakládání neboli kvašení zeleniny. Využijete například květák, mrkev, ředkvičky a různé druhy cibule nebo koření, ke kterým patří i na první pohled překvapivě kari. Proces kvašení trvá zhruba týden a zelenina vám v lednici následně vydrží 3–4 měsíce nebo tak dlouho, než ji všechnu sníte.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
10

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

  • 2 × lžíce kari koření
  • 1 × květák
  • 2 × svazek ředkvičky
  • 2 × mrkev
  • 2 × šalotka
  • 3 l voda
  • 51 g sůl
  • hrnec
  • soudek na kvašení (nebo velké zavařovací sklenice)

POSTUP

Květák očistíme a rozdělíme na růžičky. Ředkvičky dobře omyjeme, zbavíme lístků a rozpůlíme. Mrkev oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Nakonec oloupeme šalotku a nakrájíme jí na čtvrtiny až osminy dle velikosti.

Tip: Zeleninu můžete obměňovat – na fermentaci je skvělá i bílá ředkev, celer nebo červená řepa.

Vodu svaříme se solí a připravíme tak solný roztok. Necháme vychladnout na pokojovou teplotu.

Kvašák nebo velkou zavařovací sklenici postupně plníme zeleninou. Každou vrstvu prosypeme trochou kari koření. Jakmile nádobu naplníme, zeleninu zalijeme solným roztokem tak, aby všechny suroviny byly zcela potopené. 

Uzavřeme a na temném místě pokojové teploty necháme kvasit 6–8 dní.

Tip: Kvasící nádobu je dobré umístit na pečicí plech. Někdy se může stát, že během procesu vyvěrá tekutina ven z nádoby.

Hotovou fermentovanou zeleninu přendáme do čistých sklenic, dobře uzavřeme a skladujeme v lednici, kde vydrží až 4 měsíce.

Tip: Jak kvasnou nádobu, tak zavařovací sklenice určené ke skladování je nutné velmi důkladně umýt a ideálně i sterilizovat. Pokud nemůžete velký kvašák celý vyvařit, alespoň ho čistý důkladně prolijte vroucí vodou. Čistota je velmi důležitá, aby se nám kvašená zelenina nezkazila.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.