Bublanina, jeden z nejoblíbenějších moučníků, je symbolem léta a všeho lahodného ovoce, které sklízíme.
Bublanina, jeden z nejoblíbenějších moučníků, je symbolem léta a všeho lahodného ovoce, které sklízíme.
Ať jsou to šťavnaté třešně a višně, sladké jahody, meruňky či kyselý rybíz, bublanina je jednoduchý koláč mnoha obměn a skvělý způsob, jak zužitkovat zralé ovoce. Pojďme si ukázat různé varianty. Uvidíte, že doma vždy suroviny na nějakou tu rychlou bublaninu najdete.
Název naznačuje, jak koláč v podstatě funguje, těsto takzvaně během pečení probublá nad ovoce a téměř ho zakryje.
Nejčastěji se peče z třeného těsta, jehož základem je změklé máslo utřené s cukrem a žloutky. Do pěny se pak přimíchá mouka s kypřidlem a pevný sníh z bílků. Bublanina z třeného těsta je nadýchaná. Inspirujte se šéfkuchařem Romanem Paulusem, který ovocnou bublaninu nakonec buď posype drobenkou, nebo moučkovým cukrem.
Tip: Obalte ovoce v mouce či mandlové moučce, aby nekleslo na dno. Můžete také část poklást na dno, zalít těstem a zbylou část jemně vtlačit navrch těsta.
Další variantou je lité těsto. Vejce se s cukrem ušlehají do pěny, pak se do nich opatrně nalije olej a mléko a nakonec i po částech mouka a kypřící prášek. Těsto je tekutější než třené a i více snese. Bublaninu s ním můžete upéct jak z čerstvého, tak kompotovaného ovoce. Vyzkoušejte tuto bublaninu z nektarinek.
Máte-li v ledničce kvasnice čekající na zpracování, pusťte se klidně i do kynuté bublaniny.
Tip: Lahodná bublanina je i ta s přídavkem tučné smetany, která nahradí tuk i mléko.
Šlehačková bublanina je opravdu delikátní, sametová a hotová do půl hodinky. V některých receptech můžete narazit i na jogurt, tvaroh či kefír. Mléčné výrobky dodávají těstu vláčnost, takže se nemusíte obávat vysušeného výsledku.
Pokud toužíte po opravdu krémovém ovocném moučníku, clafoutis je to, co hledáte. Francouzská bublanina z palačinkového těsta má dokonale krémovou konzistenci a jí se ideálně ještě za tepla.
Příprava je navíc jednoduchá, stačí metličkou či v mixéru smíchat všechny suroviny, těsto nalít do formy, poklást na něj ovoce a péct. Těsto obsahuje jen trochu mouky a žádné kypřidlo. Během pečení rychle naběhne, ale po vyndání z trouby pak zase klesne. Francouzi třešně do clafoutis ani nepeckují, protože pecky dodávají specifické aroma.
Tip: Bublanina je jednoduchá sama o sobě, ale pokud si přizpůsobíte množství surovin k hrnkům, vaše práce bude poloviční. Žádná váha. Stačí vám čtvrtlitrový hrnek. Tedy například 2 hrnky polohrubé mouky, hrnek cukru, hrnek mléka a půl hrnku oleje, kypřící prášek, 2 vejce. Toť vše. A péct stačí jen 20 minut na 180°C.
Jak vidíte, bublaninu vykouzlíte za každých okolností. Je to snadný moučník poměrně nenáročný na suroviny a ideální jak na plech, tak do remosky, co máte na chalupě.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.