Pochoutky z alpských svahů
Škola vaření

Pochoutky z alpských svahů

Využijte příležitosti, když se nacházíte v cizí zemi a ochutnejte něco z místní gastronomie. Gastronomie je jedním ze zážitků, který k dovolené prostě patří.
SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Podzim je nemilosrdně tady. Nesmíme však vidět jen ty negativní stránky, je čas začít plánovat a těšit se na zimní dovolenou. Díky výhodné poloze naší vlasti to máme do lyžařského ráje co by kamenem dohodil. Pár hodin autem a jsme přímo v Alpách.

Je jedno jestli brázdíte svahy na lyžích nebo snowboardu, na čerstvém vzduchu vám vyhládne, proto využijte příležitosti, že se nacházíte v cizí zemi a ochutnejte něco z místní gastronomie. Vždyť dovolená není jen o počtu nalyžovaných kilometrů, ale hlavně o zážitcích. A gastronomie je jedním ze zážitků, který k dovolené prostě patří.

Čeští lyžaři a snowboardisté nejčastěji jezdí do Rakouska, Itálie, Francie a také Švýcarska. Pojďme se podívat, co tu můžete ochutnat.

Rakousko

Rakousko je naše nejoblíbenější zimní destinace. Už za 5 hodin můžete skočit do lyží a užívat si nekonečně dlouhé široké svahy i pochoutky v místních horských chatách. Rakouská gastronomie je asi nejbližší té naší.

Na zahřátí bude rozhodně nejlepší polévka. V Rakousku musíte ochutnat Leberknödelsuppe, tedy knedlíčkovou. Možná si říkáte, že to není žádná novinka, u nás se přece dělá také. Rakušané však játrové knedlíčky připravují trochu jinak, než jsme zvyklí my. Knedlíčky nejprve předsmaží a až poté vaří ve vodě. Jsou tak nadýchanější než naše knedlíčky.  

Rakouská kuchyně je poměrně vydatná, proto na menu snad žádné horské chaty nesmí chybět pokrmy a lá Tiroler Gröstl - typické zapečené pánve se špeclemi, bramborami, špekem, klobáskami, vepřovým masem, cibulí, zelím a dalšími dobrotami. Zasteskne-li se vám po takovéto dobrotě po návratu domů, připravte si ji podle našeho receptu na vepřovou krkovičku s bramborem, cibulí, slaninou a zelným salátem.

V Rakousku nesmí chybět Wienerschnitzel. Vídeňský řízek si aspoň jednou za svůj pobyt v Rakousku prostě musíte dát.

Lyžování rozhodně není lehký sport, proto si po té námaze můžete bez výčitek dopřát i něco sladkého. Rakousku disponuje pestrou nabídkou sladkých jídel, objednat si můžete Kaiserschmarrn, neboli císařský trhanec, který se originálně podává se švestkami, ale narazíte na varianty i s jinými druhy ovoce. Objednat si tu můžete i Apfelstrudel mit Vanillesauce, jablečný štrúdl s vanilkovou omáčkou. nebo Germknödel, velký kynutý knedlík s ovocnou náplní přelitý vanilkovou omáčkou posypaný mákem. Neodolatelné.

 

Itálie

Italské sjezdovky jsou Čechům blízké podobně jako ty rakouské. Které italské dobroty vás teď napadají? Vsadíme se, že na prvním místě je bombardino – teplý nápoj s vaječným koňakem a brandy, whisky nebo rumem, podávané se šlehačkou. Kvízová otázka pro vás – víte, z jakého známého lyžařského střediska bombardino pochází? Napište nám do komentářů.

Jídla nabízená v horských chatách se od těch tradičních italských (myšleno pizza&pasta) poměrně liší. Samozřejmě je tu najdete také, ale s přehledem tu vítězí hutnější jídla, která uspokojí hlad každého horala. Dáte si tu třeba goulasch, tedy guláš, ten je na horách všudy přítomný. Oblíbená je také zvěřina, houby a speck – oblíbená místní uzenina. Z příloh tu narazíte na různé knedlíčky, ale také na polentu, oblíbenou kukuřičnou kaši.

Také Italové si rádi osladí život a naservírují si tiramisu. Každá italská donna si střeží svůj recept, ale rozhodně nesmí chybět káva, mandlový likér Amaretto, dlouhé piškoty savoiardi, mascarpone a kakao. Jen dodáváme, že k tiramisu se podává dezertní víno s vyšším obsahem alkoholu.

 

Švýcarsko

Na švýcarských svazích nesmí chybět gastronomické symboly Švýcarska – sýry a čokoláda. Ochutnat tu můžete sýrové fondue, které se můžete též naučit připravovat podle naší Kulinářské akademie. Směs sýrů gruyère a emental rozpustíte v bílém víně a třešňovici, ochutíte a podáváte s opečeným chlebem.

Raclette je též pokrm, kde hraje prim rozpuštěný sýr, konkrétně sýr raclette. Podává se s bramborami vařenými ve slupce, uzeninami a okurkami cornichons.

Francie

Pro francouzské Alpy jsou, stejně jako pro sousední Švýcarsko, typické dvě věci – raclette a fondue. Fondue můžete třeba v Savojsku najít s lehce pozměněnou recepturou, používají tu sýry Comté a Beaufort. Pro fondue není zas tak důležité použít ten nebo onen druh sýru, důležité je sáhnout po kvalitní tučnějším aromatickém sýru, záleží na vaší chuti.

Nezapomeňte na sladký dezert na posilněnou. Nabídka francouzských horských chat je rozmanitá; crème brûlée - lahodný krém ze žloutků, smetany a cukru a vanilky s karamelovou krustou, fondant au chocolatčokoládový fondán, neboli koláček s tekutou čokoládou uvnitř, tarte tatin – jablečný koláč a mnoho dalších. Podle našeho názoru nebudete vědět, co vybrat.

Alpská gastronomie má rozhodně své kouzlo a klidně se může stát, že se nadlábnete víc, než je zdrávo. V tomto případě podávají podniky různé likéry na vytrávení, ale my vás rozhodně nebudeme nabádat k tomu, abyste se pak po sjezdovce pohybovali v podnapilém stavu.

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU