Pečené kaštany na zahřátí si na trzích dopřává spousta lidí. V kuchyni ale mají mnohem bohatší využití, jak ve sladkých, tak slaných receptech. Ochutnejte je s námi!
Plody kaštanovníku jedlého, nebo také setého, jsou oblíbené hlavně v jižní Evropě – jako příloha k masu a zelenině nebo rozmixované na pyré. Kaštany ale seženete i u nás. Nepleťte si je ale s klasickými kaštany, plody jírovce maďalu, po kterých by vám bylo spíš nevolno. V přírodě poznáte jedlé kaštany podle obalu s dlouhými štětinami, v němž se skrývají dvě až tři semena. Tyto plody podzimu mají spoustu blahodárných účinků – na zimu dodají energii, minerály (draslík, magnesium, železo) a vitaminy (A, B i C). Pomáhají v boji s podzimní únavou a ocení je diabetici i celiaci.
Při nákupu kaštanů dejte pozor, jestli nejsou plesnivé nebo seschlé. Doma je co nejrychleji zpracujte nebo uchovejte v mrazáku v mikrotenovém sáčku. Kaštany se jí jedině tepelně upravené – můžete je vařit, péct nebo grilovat. Pro snazší úpravu je nejdřív ponořte na několik hodin do vody. Potom je vyndejte a nařízněte jejich slupku do kříže tak, že ve slupce na vypouklé straně uděláte dva řezy kolmo na sebe do hloubky asi půl centimetru.
Pokud se rozhodnete pro vaření v hrnci, ve vroucí vodě je vařte asi deset minut, v troubě pečte rozložené na plechu při teplotě 200 °C asi 10 až 15 minut. Hotové poznáte tak, že se slupka začne otevírat a vnitřek lehce zhnědne (ale nesmí zčernat). Kaštany loupejte hned, dokud jsou ještě horké, zastudena už to půjde těžko. Oloupat byste měli tvrdou slupku i spodní, jemnější uvnitř.
TIP: Oloupané kaštany můžete ještě lehce povařit v mléce, aby získaly jemnější chuť.
Kaštany výborně chutnají jen tak samotné opečené a posolené. Zapojit je ale můžete i do dalších receptů. Pokud je budete loupat, z jednoho kilogramu získáte asi 750 gramů kaštanů. V kombinaci s namočeným pečivem, bylinkami, mlékem a vejcem z nich vytvoříte luxusní nádivku, kterou naplníte kuře, krůtu i krocana jako Američané na díkůvzdání. Jako příloha se hodí i ke zvěřině, kde je můžete doplnit omáčkou z portského vína. Roman Paulus vám poradí, jak si uvařit luxusní kaštanový krém s rozmarýnem, zázvorem a brandy. A kaštany můžete ozvláštnit i klasickou dýňovou polévku nebo rizoto, stačí je uvařené rozmixovat na hladkou kaši.
Kaštany se ale výborně kombinují i se sladkými chutěmi. Nasládlou chuť získají, pokud je povaříte asi půl hodiny s cukrem a vanilkovým luskem. Potom stačí rozmixovat na hladké pyré, které se bude hodit místo marmelády na palačinky nebo vafle. Oříšková chuť kaštanů se skvěle doplňuje i se šlehačkou a lesními plody, třeba ostružinami nebo brusinkami. S kaštany vyzkoušejte i variace na klasický cheesecake nebo dort, kde se skvěle doplní s čokoládou nebo mandlemi.
Máte i svůj tajný kaštanový recept? Neváhejte se o něj podělit v komentářích!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.