Gin patří mezi ty nejoblíbenější destiláty a je skvělým základem míchaných koktejlů a drinků. Možná vás ale překvapí, že lze využít i při vaření.
Gin patří mezi ty nejoblíbenější destiláty a je skvělým základem míchaných koktejlů a drinků. Možná vás ale překvapí, že lze využít i při vaření.
Je typický svou nahořklou chutí a vůní, kterou má po jalovci. Obsahuje 37,5 až 40 % alkoholu. Vzniká fermentací a následnou destilací obilného sladu. Macerací během druhé destilace pak alkohol získá maximum aroma a chuti bylin. Základem bylinného základu je již zmíněný jalovec, semena koriandru, andělika a citrusová kůra.
Existují i giny, které obsahují kromě tohoto základu ještě další byliny a koření. Většinou jde však o tajné receptury jednotlivých palíren. Možná jste narazili i na tzv. růžový gin, který svůj atraktivní narůžovělý nádech získává díky infuzi ovocem či květy a bylinami červené barvy – od jahod, přes lesní ovoce po růže a ibišek.
V kombinaci s tonikem, perlivým nealkoholickým nápojem obsahujícím chinin výrazně hořké chuti, tvoří snad nejznámější drink vůbec. Tuto kombinaci údajně objevili v Indii v 19. století britští velitelé, kteří se domnívali, že je ochrání před malárií. Chuťově k sobě oba nápoje pasují a proto jim stačí jen malý doplněk v podobě okurky nebo plátku citronu či limety.
Poměr je v podstatě na vás a vašich preferencích. Pro výraznější chuť ginu můžete míchat 1:1 nebo 1:2 či 3 pro výraznější chuť toniku.
Míchaný drink se nalévá na led do vysoké, rovné tzv. highball sklenice. Osvěžující drink doplněný okurkovým sorbetem si můžete snadno namíchat i sami.
Dalším skvělým parťákem k ginu je suchý vermouth. S tím gin tvoří proslulé martini pojmenované podle italského vermutu. Nezapomeňte samozřejmě na olivu!
Citrusové šťávy chuťově k ginu velmi dobře pasují. Limetková i nahořklá grapefruitová šťáva, ale i sladký ananas se v kombinaci s hořkým alkoholem postarají o svěží nápoj.
Sodovka drink ozvláštní, dodá svěžest, říz a bublinky. A na ozdobu kousek čerstvého ovoce, zeleniny nebo bylinky.
Ačkoli je gin většinou součástí osvěžujících letních drinků, tento zimní silvestrovský koktejl vás spíše zahřeje. Doplňuje ho totiž sladké portské víno a pomeranč.
S ginem se dá i vařit, ačkoli třeba ne v takové míře jako s červeným vínem. Jeho výrazná chuť některým pokrmům vysloveně lahodí. Alkohol se během vaření ve velké míře vypaří, gin je ovšem velmi chuťově výrazný, proto ho stačí použít trochu a pochutnají si tak i abstinenti.
Využít ho můžete při přípravě těstovin, drůbeže nebo ryb. V dezertech se vyjímá v ovocném sorbetu, ale i pečených dobrotách, jako například ve sladkém citronovém chlebíčku.
Máte-li rádi domácí marmelády, zkuste přidat trochu ginu při jejich přípravě. Zajímavě ladí s rebarborou či ostružinami. Nebo si namíchejte drink! V shakeru smíchejte gin se lžící oblíbeného džemu. Dolijte tonikem a nalijte na led. Tento drink je svěží i sladký po ovoci.
Nezbývá než doplnit domácí bar, ať jste připraveni na každou návštěvu, letní grilovačku nebo kulinářské experimenty.
Na zdraví!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.