Oblíbená klasika
Ostrým nožem nařízneme špičky špekáčku do kříže. Jedná se o tu nejpoužívanější a nejzákladnější metodu nařezání.
Vylepšená klasika
Ostrým nožem nařízneme špičky špekáčku do kříže. Následně střed buřtu ze dvou či tří stran nařežeme do mřížky, aby po upečení vzor vytvořit čtverečky. Špekáček se tak lépe propeče.
Podélné naříznutí
Od jedné špičky k druhé vedeme 4 dlouhé rovné řezy přes celý špekáček. Neřežeme však příliš hluboko. Získáme tak buřt skoro v celku, který ale díky nařezání při pečení nepopraská.
Pokud jej chceme více propečený, tak na větší plochy vyřízneme nepříliš hlubokou mřížku.
Tulipánky
Přibližně v polovině až tří čtvrtinách délky buřt dvěma šikmými řezy rozdělíme. Vytvoříme tak spodní část s lístky, kde na špičce řezu řez ještě trochu protáhneme, aby po vypečení lísky lépe vynikly. Lístky můžeme ozdobně nařezat mřížkou či jiným motivem, aby se lépe vypekly.
Z okvětní části pak na středu vyřízneme dva malé trojúhelníčky, které dodají květu vzhled tulipánu.
Důležité je nyní kytičku správně poskládat a napíchnout na opékací klacek. Nejprve napíchneme spodní část s lístky tak, aby lístky směřovaly ke špičce klacku. Následně napíchneme o kousek výše i květ tak, aby okvětní lístky směřovaly směrem ke špičce klacku. Nakonec jen porovnáme natočení květiny.
Spirála
Špekáček položíme na krájecí prkénko, pod úhlem asi do poloviny zařízneme nůž a následně buřtem otáčíme tak dlouho, dokud nožem nedojedeme na konec buřtu a nevytvoříme z něj spirálu.
Důležité je myslet na to, abychom nůž nikdy nepřimáčkli zcela a špekáček nakrajovali vždy maximálně do poloviny tloušťky uzeniny.
Takto nařezanou spirálu napíchnutou na klacek dokonale a rovnoměrně propečete.
Špekáček v rohlíku
Předem si připravíme těsto na rohlíky na klacku z mouky, soli, prášku do pečiva, bylinek, vody a sádla.
Tip: Jak připravit těsto na rohlíky zjistíte v triku Kulinářské akademie Lidlu zde.
Špekáček nařízneme na spirálu (viz postup výše), napíchneme na klacek a dostatečně roztáhneme. Z kousku těsta uválíme dlouhý váleček stejně, jako bychom jej chtěli na klacku upéct samotný.
Následně vyválené těsto motáme do mezer ve spirálovitém špekáčku na klacku. Pokud je těsto moc dlouhé, jednoduše zbytek odřízneme.
Opékáme nad mírným žárem spíše po straně ohně, aby se těsto stihlo propéct. Získáme tak skoro kompletní jídlo podobné hot dogu.
Špekáčkový špíz
Špekáček nakrájíme na kolečka. Na jednotlivé kousky si nakrájíme i slaninu, případně cibuli či jinou zeleninu.
Na klacek napichujeme střídavě kolečka špekáčku a kousky slaniny či zeleniny. Po opečení získáme špekáčkový špíz.
Chobotnice
Od jednoho vrcholu až do tří čtvrtin špekáček podélně nařízneme tak, abychom získali 8 dlouhých chapadel a na protějším vrcholu půlkulatou hlavu chobotnice. Takto připravený špekáček doporučujeme napíchnout na menší dvouzubou opékací vidlici (tak vytvoříte oči), a nebo lze buřt opéct i na pánvi. Po upečení se chapadla zkroutí a získáte 8 dlouhých propečených kousků a jednu větší šťavnatější část v oblasti hlavy.