Nejen ohřívání: jak vařit v mikrovlnce?

Nejen ohřívání: jak vařit v mikrovlnce?

Nejen ohřívání: jak vařit v mikrovlnce?

Mikrovlnná trouba má nechvalnou pověst, protože se v ní jídlo spíš ohřívá než vaří. Vaření v mikrovlnce ale přitom není něco, čeho byste se měli bát!

Jak vlastně mikrovlnka funguje? Vysílá vlny, které jsou podobné těm radiovým, ale kratší. Mikrovlny způsobí vibraci molekul a ty tak velmi rychle vytváří teplo. Jednoduše přetváří elektromagnetickou energii na tepelnou. Doba ohřevu je tak rychlá, že teplo nestihne zničit tolik vitaminů. Paradoxně si tak jídlo připravené v mikrovlnce udrží více živin a vitaminů než třeba při dlouhém pečení nebo vaření ve vodě.

Pro jednoho či dva totiž v mikrovlnce opravdu připravíte ledacos a to v řádu několika minut. Základem je dobrá příprava.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Nádoby a příslušenství

  • Ochranný kryt chrání nejen čistotu v troubě, ale i zařídí rovnoměrnější vaření – díky páře, kterou koncentruje. Stejně tak je dobré vařit spíš v kulatých nádobách než hranatých.
  • V dnešní době lze pořídit speciální napařovací hrnce, nádoby na vaření těstovin či rýže, brambor i vajec a omelet, které se postarají o všechno.  
  • Do mikrovlnky rozhodně nepatří žádný kov. Dejte si pozor i na pozlacené nádobí.  


Jak co vařit?

Jednotlivé potraviny si žádají různou dobu ohřevu. Podle toho je rozdělte a vařte zvlášť, než je ve finále spojíte v hotové jídlo.

  • Zelenina – Té měkčí stačí minutové intervaly, tvrdší dvouminutové. Mezi jednotlivými ohřevy promíchejte. Krájejte ji na stejně velké kusy a dobře rozprostřete v nádobě. Pokud vaříte zeleninu se slupkou, propíchejte ji před ohřevem vidličkou.
  • Brambory – Pro klasické vařené brambory je nakrájejte na stejně velké kusy, zalijte vodou a dejte vařit. Krájeným bude stačit od 2 do 5 minut, celým bramborám 10 minut. Na „pečené“ brambory ve slupce vám také bude stačit 10 minut. Po 5 minutách bramboru otočte. Pokud zpracováváte brambory ve slupce, nezapomeňte je propíchat vidličkou.
  • Těstoviny – Těstoviny vložte do nádoby, zalijte vodou, aby v ní byly všechny těstoviny ponořené, osolte a víkem uzavřenou nádobu vložte do mikrovlnky. Vařte asi 5 minut, zalijte podle potřeby další vodou a ještě pár minut dovařte. Měkké těstoviny promíchejte s hotovou omáčkou nebo dále zapékejte například se zeleninou, sýrem či smetanou.  
  • Risotto – Máte-li chuť na risotto, není nic snadnějšího než uvařit rýži ve vývaru se sušenými houbami a bylinkami. Základ risotta máte tak ve chvíli připraven. Zkontrolujte po 6 minutách a podle potřeby dolijte vodu a vařte ještě minutku.  
  • Vejce – Sázená vejce či jako omeletu vařte v krátkých 15vteřinových intervalech do požadované konzistence. Můžete si je připravit se zeleninou, rajčatovou omáčkou či jen s bylinkami v zapékacích mističkách .  
  • Maso – I s masem si mikrovlnka poradí. Můžete si uvařit lahodného lososa nebo steak. Rybí filet v marinádě by měl být podle velikosti do 4–5 minut hotový, hovězí steak, ochucený bylinkami, solí a pepřem bude hotový do 7 minut, v polovině ho nezapomeňte otočit.  
  • Dezerty – Mikrovlnka je ideální pro takzvané mug cakes neboli jednoporcové dezerty do hrnečku. Pár surovin smícháte v hrnku, dáte do mikrovlnky a máte rázem hotový dezert. Zkrátka ideální, když vás honí mlsná, ale nechce se vám kvůli tomu hodinu péct dort. Zkuste čokoládový mug cake tak, jako ho dělá dětem Roman Paulus

Mikrovlnka vám nabízí spoustu možností. V Lidl Shopu najdete hned několik mikrovlnných trub i v oblíbeném retro vzhle

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.