Teplota klesá, večery se prodlužují a to přímo volá po příjemném, hřejivém nápoji. Čaj s medem nebo šípkovým sirupem si schovejte na boj s bolavým krkem. Místo toho vyzkoušejte kombinace exotického koření i něco ostřejšího.
Chai latté je původně indický nápoj, jehož receptura vychází z ajurvédského léčitelství. Ojedinělá chuť tohoto nápoje spočívá v kombinaci černého čaje, mléka a koření. Receptů se dnes dá najít hodně, ale do základu rozhodně patří kardamom, skořice, zázvor, hřebíček nebo muškátový oříšek. Chai latté si můžete připravit doma tak, že provaříte čaj s vybraným kořením a smícháte ho s našlehaným teplým mlékem.
TIP: Existují i hotové směsi, ze kterých je možné chai latté jednoduše připravit, ale domácí vám zachutná určitě více!
Na jednu lahvičku budete potřebovat:
3 tyčinky skořice
5 ks celého hřebíčku
5 tobolek zeleného kardamomu
2 kuličky černého pepře
Zázvor - sušený nebo čerstvý
1 hvězdička badyánu
Výběr koření i jeho množství je hlavně na vaší chutí. Pokud budete sirup připravovat pravidelně, můžete zkoušet nové kombinace chutí. Směs koření vsypte do pánve a zalijte zhruba litrem vody. Přiveďte pozvolna k varu a pak 15 minut povařte na mírném plameni. Pánev už dále nezahřívejte a přidejte 4–5 čajových sáčků nebo přiměřené množství vašeho oblíbeného sypaného čaje. Směs nechte dále louhovat cca 10–15 minut. Ještě před vychladnutím sirup sceďte a doslaďte hnědým cukrem, medem nebo jiným přírodním sladidlem. Hotový sirup vydrží v lednici 7–10 dní.
Pro přípravu chai latté z koncentrátu míchejte sirup a horké našlehané mléko v poměru 2:1.
Při prvním náznaku zimního večera se nemusíte nutně hřát jen o hrneček. Klasické horké nápoje mohou působit hřejivě také díky překvapivému twistu. Jako základ k podzimnímu koktejlu poslouží tradiční horká čokoláda.
V malém kastrůlku zahřejte smetanu, kterou poté zalijte v misce nadrcenou vysoce procentní čokoládu. Pořádně zamíchejte, aby se čokoláda ve smetaně úplně rozpustila, jako když připravujete ganache. Pro přípravu dvou drinků postačí jeden kelímek smetany a zhruba 150 gramů čokolády.
Ideálně do shakeru nebo jiné nádoby si připravte asi tak pět kostek ledu – podle toho, jak horký budete drink chtít, přidejte panák vodky, ideálně s vanilkovou příchutí, a dva panáky čokoládového likéru. Přidejte rozpuštěnou čokoládu, dobře promíchejte a přes sítko nalijte do koktejlových sklenek.
Z horkého drinku může rázem vzniknout jednoduchý dezert, pokud přidáte originální ozdobu. K horké čokoládě se zejména v Americe tradičně podávají pěnové bonbóny marshmallows. Můžete z nich připravit malé špízy, které se do nápoje budou namáčet. Přímo do sklenky přidejte špejli či slanou tyčinku, namočenou do čokolády a obalenou v malých pěnových bonbónech. Hravý doplněk se hodí stejně k horké čokoládě pro děti, jako k originálnímu alkoholickému koktejlu.
A jakým nápojem se na podzim udržujete v teple vy? Máte pro nás vlastní tip, s čím kombinovat horkou čokoládu? Napište nám do komentářů!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.