1. Nejstarší láhev vína má 1604 let a je exponátem v německém Speyer Museu.
2. První zmínka o vinařství v českých zemích se datuje do počátku X. století. Největší zásluhy v historii českého vinařství má císař Karel IV. Lucemburský (1316-1378) – velký milovník vína a zakladatel mnoha vinic.
3. Na každé dvě lahve vyrobeného vína připadá jedna lahev odpadu. Tyto odpady jsou ovšem dál využívány např. na výrobu oleje z hroznových pecek.
4. Ve vraku lodi, která leží na dně Baltského moře, bylo nalezeno 30 lahví šampaňského z let 1782-1788. Je to nejstarší šampaňské na světě a každá lahev má hodnotu kolem 1 milionu korun.
5. Jenom 1 % vín může být skladováno déle než 5 let. 90 % všech vyrobených vín by mělo být vypito v průběhu 1 roku od data výroby.
6. Vědci provedli výzkum, během kterého hostům vinných sklípků pouštěli různou hudbu. Když hráli jemné, tiché a pomalé skladby, rostl prodej francouzských vín, když hráli hudbu s převahou dechových nástrojů, klienti kupovali spíše německá vína.
7. Bílá vína s věkem tmavnou, oproti tomu červená se stávají světlejší.
8. Lahve na víno mají v závislosti na obsahu různé „názvy”. Výjimku tvoří nejpopulárnější lahev o obsahu 750 ml, která nemá žádný název.
9. Podle zákoníku církevního práva musí mešní víno splňovat řadu požadavků, týkajících se např. způsobu výroby, aby mohlo být během liturgického obřadu použito.
10. Někteří současní umělci používají k vytvoření svých obrazů místo barvy červené víno.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.