Kuchyne Lidlu

Blog

Moře volá: dopřejte si jeho plody

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Pokud vás přepadla chuť na chapadla nebo jiné mořské plody, není důvod čekat na dobu dovolených. Dobroty jako mušle, krevety nebo olihně si můžete dopřát i doma a hned. Poradíme, jak na ně!

Dary moře i ve vnitrozemí

I v našich podnebných podmínkách se dnes dají sehnat čerstvé dary moře, počítejte ale s tím, že si za ně připlatíte. Nic proto nezkazíte, pokud sáhnete po mražených. I ty můžou mít své výhody. Mořské plody už jsou očištěné, nakrájené a často i předvařené – jejich úprava tak bude mnohem snazší. Můžete také koupit mražený mix různých druhů, ze kterého snadno připravíte třeba paellu, polévku z mořských plodů nebo tapas. Mražené mořské plody rozmrazujte spíše pozvolna, ne prudce.

TIP: Mořské plody, jak čerstvé, tak mražené, není vhodné dlouho skladovat. Čerstvé vydrží v lednici maximálně 48 hodin, v mrazáku můžete měkkýše skladovat asi tři měsíce, nezapomeňte si proto poznačit datum, kdy jste je uložili.

Výhoda mořských plodů obecně je, že se tepelně upravují jen krátce, aby nepřišly o svou specifickou chuť. Rychle tak připravíte zdravá a rychlá jídla. Navíc obsahují kvalitní bílkoviny, minimum tuku i kalorií.

Mušle

Základem mořské kuchyně jsou mušle. Pokud seženete čerstvé, dlouho neotálejte a rovnou je připravte. Všechny musí být zavřené a neporušené, otevřené vyhoďte. Propláchněte a připravte podle triku, který vám ukáže Roman Paulus. Hotové mušle se poznají tak, že se během vaření otevřou. Uvidíte, že stačí jen pár slávek, dobrá zelenina a víno a luxusní večeře je na stole! Jako alternativu můžete vyzkoušet mušlovou omáčku.

Krevety

Krevety v syrovém stavu mají šedivou barvu. Můžete je vařit nevyloupané a s vyloupáním počkat až po vaření, nebo je vyloupat rovnou. Jak na to, se dozvíte v Kulinářské akademii Lidlu. Pokud jste koupili růžové krevety, už jsou předvařené a můžete je rovnou použít. Stačí rychle osmahnout na pánvi nebo ogrilovat. Krevety se výborně doplňují s chilli, citronem, česnekem nebo zázvorem. Hojně se proto využívají v asijské kuchyni. Vyzkoušejte třeba asijskou polévku s krevetami a kokosovým mlékem nebo krevety se zázvorem a chilli na křupavé topince.

 

Olihně

Olihně jsou v gastronomii zaměnitelné se sépiemi a kalmáry. Připravují se prakticky stejně. V obchodech se liší obvykle svou velikostí, kdy olihně a sépie můžete koupit maličké a kalmáry jsou většinou dostupné spíše formou větších chapadel. Jak tyto druhy snadno zbavit vnitřností i chrupavek, ukáže Roman Paulus. Nejčastěji je připravujeme tak, že je nakrájíme na kroužky a krátce a zprudka orestujeme na pánvi. Výborně chutnají smažené olihně s pikantní majonézou. Radost ale udělají i v těstovinách, rizotu nebo salátech.

Mořské plody pro fajnšmekry

Fajnšmekři můžou sáhnout i po méně obvyklé chobotnici nebo právě kalmárech. Roman Paulus označuje její přípravu jako kuchařskou výzvu a doporučuje metodu sous-vide. A pro speciální příležitost se nebojte vyzkoušet ani ústřice, které už nejsou v našich krajích výjimkou, stačí jen vědět, jak na ně!

A jaký dar moře nejvíc těší vás? Podělte se s námi o vaše recepty v komentářích!

Komentáře (0)

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.