Kuchyne Lidlu

Blog

English breakfast a další ostrovní klasika

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Co se Vám vybaví, když se řekne anglická kuchyně? Určitě vás napadne tradiční fish and chips nebo typická snídaně s anglickou slaninou, sázeným vejcem a fazolemi v rajské omáčce. Britská kuchyně nemá ve srovnání s jinými gastronomickými velmocemi valnou pověst, i na Ostrovech se dá však najít spousta pokrmů, na kterých si pochutnáte. Co jste na svých cestách po Británii ochutnali vy? Napište nám o tom v komentářích.

Jak chutná britská kuchyně?

Naši kulinářskou cestu začneme v hlavním městě. Londýn je multikulturní město, což se odráží také v gastronomii, která je zde rozmanitá. A co tradičního si můžete v londýnské restauraci objednat? Samozřejmě rybu s hranolky, ale také úhoře v aspiku, krevetový koktejl nebo šťavnaté steaky. Kromě Anglie zavítáme také do Skotska a Irska, tamější speciality nemůžeme jen tak opomíjet.

Anglická snídaně

Tradiční anglická snídaně je složena alespoň z několika smažených nebo pečených surovin. Kromě smažených sázených vajec a anglické slaniny nesmí na talíři chybět párečky, pečená rajčata a fazole v rajské omáčce. K tomu se podávají křupavé toasty z bílého pečiva. Někteří v rámci anglické snídaně podávají ještě smažené bramborové nebo rýžové krokety. U nápojů už se nejedná o takový nezdravý koktejl, na stole můžete najít čaj a ovocné nebo zeleninové džusy.

Nic si nenalhávejme – taková snídaně je hotová kalorická bomba a určitě po ní nebudeme cítit svěže a lehce. Faktem je, že vlivem aktuálních trendů zdravé výživy se objevují i méně kalorické obměny. Měli jste už možnost sníst odlehčenou verzi anglické snídaně? Jednou za čas si však určitě můžeme dopřát i tu těžší verzi anglické snídaně.

Anglická klasika

Roman Paulus se vyzná v různých světových kuchyních, britskou nevyjímaje. Připravil pro vás šťavnatý rib eye steak s yorkshirským pudinkem, který nemůže chybět na žádném anglickém svátečním stole. Už jste se s ním setkali? Svou konzistencí připomíná palačinkové těsto, ale peče se v troubě. Pokud yorkshirský pudink neznáme, určitě ho musíte vyzkoušet.

Melounový sorbet

Grilovaný steak s domácími hranolky je pokrm, který najdete téměř v každé anglické restauraci, ale připravíte si ho snadno i sami doma. Pamatujte, že abyste připravili dobrý steak, potřebujete kvalitní maso a nepodcenit přípravu. Oboje se naučíte v Kulinářské akademii Lidlu, dozvíte se, jaké maso vybrat a jak jej nepřepéct.

Studená melounovo-jahodová polévka

A jaké dezerty nejvíce Angličanům chutnají? Hlavně jsou to různé jablečné koláče připravované z lehce kyselých jablek a podávané se zmrzlinou nebo šlehačkou, dále máslové sušenky, které nesmí chybět při obvyklých čajových dýcháncích, a tradiční puding.

Skotsko – drsný kraj

Když se řekne Skotsko, každému z nás se jistě vybaví kilty, dudy a whisky, rozhodně ne skotská kuchyně. To je ale trochu škoda, protože i zdejší gastronomie má co nabídnout. Skotská kuchyně je velmi svérázná a víc než kdekoli jinde si tu zakládají na místních surovinách. Ochutnáte tu tak skvělé ryby, hovězí, skopové, ale i tradiční skotské máslové sušenky.

Skotská snídaně je stejná jako anglická pouze s tím rozdílem, že navíc ještě dostane sladký chléb. Stejně tak typická je pro skotskou snídani i ovesná kaše. Podává se na slano i na sladko s medem, ovocem a cukrem. Někdy se dokonce dochucuje whisky. Inu, každého po ránu nakopne něco jiného.

Skoti milují ryby a mořské plody a také je často připravují. Na talířích hlavně kralují losos a sleď, které se tradičně podávají uzené.

S ohledem na chladnější ráz počasí se v Irsku připravují hutnější a sytější pokrmy. K snídani se jí vše, co je smažené – sázená vejce, klobásky v těstíčku i anglická slanina. A k tomu tradiční tmavý sodový chléb. Na stolech se často objevuje velké množství masa a ryb a k tomu brambory na všechny možné způsoby. Ochutnejte některý z našich receptů, který se bez brambor prostě neobejde.

Zapékané brambory s mletým masem jsou velice výživný pokrm. Dvojitá vrstva brambor a masa s voňavou omáčkou nadchne každého milovníka této klasické přílohy.

Vyzkoušejte také vepřovou pečeni s plněnými bramborami. Náplň tvoří brambory, opečená anglická slanina a lahůdková cibulka. Vše je pak zapečené pod silnou vrstvou sýru čedar.

V Irsku je doma známý pastýřský koláč neboli Shephard´s Pie. Jedná se masový koláč zapečený bramborovo-sýrovou krustou, který se tradičně připravuje ze skopového masa. Nechte se inspirovat Kuchyní Lidlu a připravte si pokrm inspirovaný touto specialitou s mletým masem.

Cestujte spolu s námi

Jak vidíte, britská kuchyně je mnohem rozmanitější, než by se mohlo zdát. Znáte nějaká další britská jídla, které byste našim čtenářům chtěli určitě doporučit? Napište nám do komentářů. Ať už si britské speciality sami připravíte, nebo se na Ostrovy přímo vydáte, určitě si atmosféru skotské „Highlands“ i vřavy londýnského velkoměsta dosyta užijete.

Komentáře (2)

 • Host

  Host
  přidáno před 1344 dny
  V Anglii mi chutnala kapsa s jehněčím a zeleninou - což byla asi indická inspirace, pak v jakémsi lidovém bufetu malé masové karbanátky se spoustou dušené zeleniny yorkshirskym pudingem a brusinkovou omáčkou. Pak v rychlém občerstvení jehněčí kebab s několika druhy zeleniny a omáček. Vynikající cheese cake! Co mě nijak zvlášť neoslovilo, byly fish and chips, přišlo mi to jako celkem nic moc.

  odpověď

 • Cestina

  Cestina
  přidáno před 1479 dny
  I read this with interest but I am afraid that the article contains quite a lot of inaccuracies. An English breakfast is very unlikely to contain rice croquettes or vegetable juices. Yorkshire Puddings are served with roast beef, not a steak, most Scots would turn in their grave to be offered fruit with their porridge, apple pies are usually not served with whipped cream, but with liquid double cream....I could go on. I am surprised to learn that Shepherd's Pie (note the spelling please) is typically Irish; I would have said it is from all over the British Isles. There is a version called Cumberland Pie, for example, which adds cheese to the potato before baking, which comes from the north of England. And your recipe for the pie is somewhat misguided....Shepherd's Pie (or Cottage Pie when made with beef, not lamb) is my favourite meal but I am not tempted at all by your version. Too many strange ingredients.

  odpověď

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.