Roman Paulus

Jak vypadá rybí trh na Srí Lance

Dost možná jste už někdy na dovolené ve středomoří navštívili autentický rybí trh. Ale víte, jak vypadá takový asijský rybí trh na Srí Lance? Přesně tam se s kamerou vydal šéfkuchař Roman Paulus. Ukáže vám, jak to vypadá na velkém rybím trhu pro kuchaře z restaurací i jak to žije na menším, kam si může pro čerstvou rybu a mořské plody zajít úplně každý. Dozvíte se také, jak společnost Lidl přistupuje k zodpovědnému lovu a prodeji ryb a jaká loga hledat na výrobcích.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Rybí trh začíná velmi brzo ráno ještě před východem slunce. Do přístavu přijedou rybářské lodě z širokého okolí a vyloží ryby nachytané předchozí den nebo během noci. Do větších přístavů jezdí větší lodě a cílí hlavně na lukrativnější zákazníky, jako jsou obchodníci, restaurace a hotely. Menší tržiště pak slouží spíše místním, mají menší nabídku, ale je jich více a jsou dostupnější. Zde najdete i malé rybáře, co přivezli pár chycených ryb, aby si přivydělali.

Na trhu je dle velikosti větší nebo menší škála ryb a mořských plodů. Najdeme zde i ryby již sušené a nasolené, díky čemuž se jim prodlouží trvanlivost. Takové se využívají převážně k vaření místního oblíbeného kari. 

Z čerstvých ryb uvidíme zejména na různé druhy a velikosti tuňáků (hlavně tuňák žlutoploutvý), latesy stříbřité (barramundi), fish maw, makrely, chňapaly červené (red snapper), zlaky nachové (mahi mahi) a z mořských plodů kraby (zejména na Srí Lance oblíbené modré kraby), kalmáry a krevety všech velikostí.

Pokud se vydaří lov, můžeme narazit i na velké tuňáky, které známe z japonských restaurací, kde se využívají na přípravu těch nejexkluzivnějších rolek sushi. 

Jak podpořit šetrný rybolov?

Neudržitelný rybolov, zejména tažné sítě jsou velký problém, který přispívá k ničení životního prostředí a populace mořských ryb. Proto se Lidl zasazuje o zlepšení situace a u drtivé většiny svých výrobků vyžaduje certifikace, prokazující udržitelný rybolov. Zároveň úplně vyřadil ze sortimentu ohrožené ryby (jako je tuňák obecný). Standardem u drtivé většiny výrobků jsou MSC a ASC certifikace. U některých výrobků najdeme navíc i FS nebo Dolphin safe označení. 

MSC: Jedná se o nejrozšířenější mezinárodní certifikační schéma pro divoké populace mořských i sladkovodních ryb. K základním principům patří minimalizace dopadu na životní prostředí (od lovu, až po finální zpracování), udržitelnost lovené populace a efektivní a odpovědný management rybích zdrojů.

ASC (Aquaculture Stewardship Council): Týká se výhradně ryb z farmových chovů a má specifické standardy pro jednotlivé druhy ryb. Základními principy jsou ochrana životního prostředí a biodiverzity, ochrana vodních zdrojů, dodržování platných zákonů a sociálně odpovědné podnikání.

FS (Friend of the Sea): Jedná se o méně finančně náročnou certifikaci než známější MSC. Díky tomu na něj dosáhnou i menší rybářství. Má však obdobné principy. Vychází primárně ze směrnic FAO (označování původu), ale zahrnuje například také principy pro snižování uhlíkové stopy.

Earth Island Institute (logo s delfínem a nápisem SAFE): Tato certifikace zaručuje, že během lovu tuňáků nedochází k zabíjení, pronásledování či zraňování delfínů. Zakazuje také použití vlečných tenatových sítí. Certifikované subjekty musí zpřístupnit veškeré zařízení spojené s produkcí, uchováním i prodejem tuňáků.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.