Do mísy vložíme mouku, cukr, nadrobené droždí, čerstvě nastrouhanou citronovou kůru, muškátový oříšek, rozpuštěné máslo, žloutky a vlažné mléko. Hmotu lehce promícháme a teprve poté vsypeme sůl. V kuchyňském robotu vypracujeme hladké těsto, které následně přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme nakynout do zdvojnásobení.
Rozinky vložíme do alkoholu a necháme nabobtnat.
Nakynuté těsto rozdělíme na 4 díly a každý z nich vyválíme na pomoučněném vále v tenkou kulatou placku – základ budoucího koláče.
Tip: Suroviny vychází na 4 velké koláče. Každý koláč rozdělíte na osminy a získáte tak 32 porcí.
Následně těsto přeneseme na plech vyložený pečicím papírem a v případě potřeby rukama dotvarujeme. Vejce rozšleháme a potřeme s ním okraje koláče.
Povidla smícháme s nastrouhaným perníkem a podle triků kulinářské akademie připravíme tvarohovou a makovou náplň.
Tip: Podrobné video, jak připravit tvarohovou a makovou náplň najdete v tricích Kulinářské akademie Lidlu. Od každé bude na recept stačit jedna dávka a tvarohovou připravte bez rozinek. Těmi totiž koláč dozdobíte.
Náplně přendáme do cukrářských sáčků a následně nanášíme na těsto dle fantazie.
Rozinky slijeme, necháme okapat a zbylý tuzemák přidáme k rozpuštěnému máslu.
Koláč dozdobíme rozinkami (položíme na bílou náplň) a mandlemi (nandáme na makovou náplň). Připravený koláč necháme znovu asi 20 minut nakynout.
Víte, že chodské koláče se dělí na horno- a dolnochodské? Ty hornochodské se dělají v pruzích tvarohu, máku a povidel. Dolnochodské jsou bohatší, vždy potřené vrstvou tvarohu a zdobené unikátními motivy typickými pro tento kraj.
Nakynutý koláč pečeme v troubě vyhřáté na 190 °C 10–12 minut na program horkovzduch.
Čerstvě upečený koláč pomažeme/pokapeme předpřipravenou směsí rozpuštěného másla a tuzemáku a celý posypeme mixem moučkového a vanilkového cukru. Před krájením necháme alespoň trochu vychladnout.
Orientační nutriční hodnoty (1 porce): 271 kcal, 6 g bílkovin, 35 g sacharidů, 11 g tuků.