Roman Paulus

Cejlonské mořské plody

Srílanská kuchyně není plná jenom ryb a kari. Šéfkuchař Roman Paulus během svého putování po Cejlonu zblízka prozkoumal, jaké mořské plody indický oceán nabízí. Jsou to samozřejmě krevety, ale mnohem větší, než ty, které běžně znáte. Kromě toho, že zjistíte, jak takovou krevetu oloupat, podíváte se i na další mořské pochoutky – například humr, kterému místní říkají „shoe lobster“. Nechybí ani sépie, ze kterých si můžete usmažit výborné sépiové kroužky, nebo kalmáry, které se skvěle hodí do indického kari. Po pláži se na Srí Lance prochází i různé druhy krabů a na mořském dně i langusty. Ty se díky Romanu Paulusovi naučíte i precizně naporcovat. 

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Pojďme se podívat, jaké mořské plody z vod jihovýchodní Asie můžeme potkat v kuchyni či na talíři.

Krevety:

Ať už jsou velké nebo malé, pracuje se s nimi stále stejně.

Nejprve utrhneme ocas a hlavu dáme stranou na polévku. Z ocasu vyloupneme maso, které na zádech lehce nařízneme a vyndáme střívko. Následně maso omyjeme a můžeme jej grilovat, vařit nebo přidat do oblíbeného kari.

Tip: Video celé věnované technice čištění krevet najdete v triku Kulinářské akademie Lidlu zde.

Sépie a kalmáry:

Sépie nejčastěji vídáme v malých rozměrech, ale lze narazit i na větší kusy.

Pro kuchyňskou úpravu nejprve opatrně vytáhneme hlavu s vnitřnostmi z těla (klobouku) a z vytaženého kusu odřízneme chapadla. Uprostřed chapadel je zobák, který vyndáme. Tělo olihně stáhneme z kůže a zevnitř vytáhneme průhlednou chrupavku. Chapadla a tělo důkladně omyjeme a před vařením osušíme.

Takto připravené můžeme plnit, z těla smažit oblíbené sépiové kroužky a chapadla se budou vyjímat v asijském kari.

Tip: Video celé věnované technice čištění olihní najdete v triku Kulinářské akademie Lidlu zde.

Krabi:

Na Cejlonu nejčastěji narazíme na zeleného zálivového kraba „Bay crab“ a modrého kraba „Blue crab“, který je považován za místní specialitu. Jeho očištění, přípravu a snadný recept si ukážeme v jednom z dalších triků.

Maso je nasládlé a dá se jíst i syrové, pokapané šťávou z limetky.

Langusty a humři:

Humra oproti langustě poznáme snadno. Humr je podobný nám známým rakům a má klepeta. Klasičtí humři s velkými klepety, které známe z luxusních restaurací, žijí spíše ve studených evropských a amerických vodách, v okolí Cejlonu se vyskytují na talíři výjimečně a to spíše méně známé druhy.

Oproti tomu langusty jsou konzumované poměrně často a níže si popíšeme dva nejběžnější způsoby jejich přípravy.

Nadzdvihnutá langusta: Nejprve vykroutíme a utrhneme ocas a hlavu dáme stranou na polévku. Krunýř na horní schránce ocasu nařízneme, vyndáme střívko a maso nadzvedneme nad skořápku. Takto připravenou langustu lze potřít marinádou, grilovat a servírovat i s krunýřem, který maso drží nadzdvihnuté.

Rozpůlená langusta: Nejprve vykroutíme a utrhneme ocas a hlavu dáme stranou na polévku. Celý ocas i s krunýřem překrojíme napůl, vyndáme střívko a očistíme. Takto připravenou langustu grilujeme na straně krunýře, ale lze ji i vařit na páře nebo přidat do kari.

Proč je některý krunýř měkčí než jiný? Langusty se v průběhu svého života několikrát svlékají. To znamená, že shodí starý těsný krunýř a pod ním je již připraven nový, větší a velmi měkký, který vytvrdne až po svlečení. Pokud jste tedy narazili na korýše s měkkou schránkou, pravděpodobně se právě svlékl a schránka ještě nestihla plně vytvrdnout.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU