Roman Paulus

5 neobvyklých semínek – amarant, černucha i konopí

 V kuchyni se objevuje celá řada různých semínek a šéfkuchař Roman Paulus natočil video, ve kterém představuje ta méně známá. 🌱 Společně se podíváte například na amarant, což je skvělá bezlepková alternativa bulguru nebo kuskusu. Zjistíte také, co je to černucha, které se mimo jiné přezdívá i indický kmín. 🇮🇳 Hodí se do pečiva a díky své lehce pikantní chuti ji můžete použít i místo pepře. Dalšími jsou bazalkové semínko a konopné semínko, které skvěle doplní vaši ovesnou kaši nebo snídaňový jogurt. Obsahují plno bílkovin, a tak vám ráno zaručeně dodají spoustu energie. Nakonec zbývá už jen ostropestřec, který podporuje přirozenou obranyschopnost, obsahuje hodně tuků a bílkovin.


SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Amarant

Amarant (nebo také laskavec) je řazen spíše do obilovin (přesněji pseudoobilovin) přesto, že jde ve skutečnosti o semínka. Každá rostlina dokáže vyprodukovat až 500 tisíc malých semínek, která jsou až dvakrát bohatší na bílkoviny než obiloviny. Zároveň se jedná o vysoce kvalitní bílkoviny velmi podobné těm živočišným a tak, spolu s vysokým obsahem železa, je ideální potravinou zejména pro vegetariány a vegany. Zároveň v něm najdeme slušné množství vápníku, hořčíku a draslíku, ale žádný lepek. Představuje skvělou bezlepkovou přílohu, hodí se do kaší, vegetariánských karbanátků i polévek.

Tip: Pozor na záměnu čiroku s amarantem. Přesto, že mají v kuchyni velmi podobné využití, nejedná se o stejnou rostlinu.

Černucha

Černucha setá, známá také jako černý kmín (či indický nebo egyptský kmín), se po tisíciletí používá jako koření. Obsahuje více jak čtvrtinu bílkovin, 30 % prospěšných tuků a je poměrně bohatá na vitaminy (zejména skupinu B) a minerály. V kuchyni je nejrozšířenější v arabském světě a Indii, kde se používá na chléb naan, do pečiva, omáček, sterilované zeleniny a salátů. Příjemná vůně připomíná muškátový oříšek a má pikantní a lehce pálivou chuť. I proto se často používá podobně, jako černý pepř. 

Tip: Pokud semínko preferujete v podobě prášku, namelte ho těsně před použitím. Poměrně rychle totiž ztrácí specifické aroma.

Bazalková semínka 

S těmito malými černými semínky jste se možná již setkali a ani o tom nevíte. Hojně se totiž využívají v asijských limonádách, kde se magicky vznáší v celé lahvi. Vzhledem trochu připomínají chia semínka, se kterými si je snadno můžete splést. Stejně jako ony totiž tvoří po namočení želatinový obal, který se do nápojů výtečně hodí. Využijeme je však i v jogurtech, ovesných kaších, ovocných salátech a rostlinných verzích pudinků. 

Namočená semínka jsou prospěšná zažívaní, obsahují vysoké množství vlákniny a řadu potřebných vitaminů. 

Konopná semínka

Málo používaná avšak stále oblíbenější konopná semínka jsou plná kvalitních bílkovin. Za zmínku rozhodně stojí, že jsou považovány za největší rostlinný přírodní zdroj všech pro tělo potřebných esenciálních mastných kyselin a navíc mají perfektní poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin (1:3). Výrazná, ale nevtíravá chuť se hodí do každého domácího pečiva, na salát či do ovesné kaše k snídani. 

Tip: Konopná semena kupujte raději loupaná, slupka je totiž poměrně tuhá a těžko stravitelná.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec, původem z oblasti Středomoří a podobný bodláku, podporuje přirozenou obranyschopnost, podporuje funkci jater a reguluje i hladinu cukru v krvi. Použití tohoto malého zázraku je podobné jako u dalších semínek. Semena se mohou přidávat do smoothie, jogurtů i snídaňových kaší. Pro vnitřní užití je vhodný ostropestřecový olej, který využijeme i do salátů. Semínko obsahuje třetinu proteinů a je tak netradičním rostlinným zdrojem bílkovin.

Tip: Ostropestřec obsahuje i velké množství olejů a tak snadno žlukne. Kupujte proto raději malé množství a rychle jej spotřebujte.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU