Odpalované těsto neprávem obklopují pověsti o tom, že jde o složitou kuchařskou disciplínu. Na jeho přípravu přitom není potřeba nic jiného než mouka s vysokým obsahem lepku, voda, máslo a špetka soli. Seberte odvahu, pokořte tuto kuchařskou metu a připravte věnečky a větrníky, které se budou rozplývat na jazyku.
Historie odpalovaného těsta sahá až někam do 16. století. Francouzi si sice speciální postup výroby tvrdošíjně přivlastňují, ale častěji se píše o tom, že na tento způsob přípravy těsta přišli Italové ve Florencii na dvoře Kateřiny Medicejské. Pokud se do něj pustíte, nečeká vás žádné tření, hnětení, překládání, kynutí ani tažení. Tohle těsto vyžaduje pouze trochu pozornosti u sporáku, kde se jednoduše „odpálí“ v hrnci. Jeho přípravou vás v našem videoreceptu krok za krokem provede šéfkuchař Roman Paulus, který vám zároveň ukáže, jak si pomocí cukrářského sáčku jednoduše vyrobit originální věnečkové labutě.
Aby se těsto povedlo, je třeba dodržovat několik základních zásad:
Těsto už máme, a teď se podíváme, co všechno se z něj dá vyrobit:
Žloutkový věneček je často to první, co vás napadne, když si zavzpomínáte na návštěvu cukrárny. Správný věneček se neobejde bez poctivého vanilkovo-pudinkového krému, který musí být dohladka vyšlehaný a musí ho být tak akorát. Pokud chcete klasické věnečky trochu ozvláštnit, zkuste je před naplněním krémem promáznout výraznou marmeládou – trocha rybízového, malinového nebo třeba jahodového džemu přidá zajímavý náznak kyselosti. Na závěr můžete věnečky ještě ozdobit tradiční bílou polevou.
Milovníci karamelu většinou preferují spíše větrníky, které věnečky přesahují jak velikostí, tak množstvím náplně. Kombinují v sobě totiž rovnou dva různé krémy – vanilkový a karamelový, jeden lepší než druhý. Jsou navíc polité hutnou karamelovou polevou. Přípravu větrníků si nejlépe rozdělte do dvou dnů – krém i karamelová šlehačka potřebují čas na vychladnutí.
Profiterole či chou à la crème, česky profiterolky, je francouzský dezert ve tvaru kuličky z odpalovaného těsta plněný šlehačkou, žloutkovým krémem nebo zmrzlinou. Aby toho nebylo málo, bývají navíc polité čokoládovou nebo karamelovou polevou. Není to zrovna nejdietnější zákusek na světě, zato ale chutná přímo božsky.
TIP: Chcete překvapit návštěvu neotřelým občerstvením? Zkuste profiterolky naplnit třeba sýrem, sušenými rajčaty, olivami nebo třeba špenátovou směsí s balkánským sýrem. Úspěch zajištěn!
Tyto tradiční francouzské zákusky tvarem připomínají české „banánky“ a jsou plněné delikátní náplní. Ta může být pistáciová, malinová, vanilková, čokoládová, nebo třeba karamelová. Mistři cukráři si dávají záležet na překrásném a často složitém zdobení. Atraktivně vypadající eclairs se totiž často využívají třeba jako drobná pozornost pro hostitele při návštěvách. Název „eclair“ v překladu znamená „světelný záblesk“. Že by to bylo proto, že tuto oslnivě nazdobenou pochoutku sníte rychlostí blesku?
Když budete dost trpěliví, povede se vám, jakýkoliv zákusek z odpalovaného těsta si zamanete. Dejte nám pak do komentářů vědět, jak vám chutnalo.
Po pečené kachně určitě přijde chuť na sladké. Svatomartinskou tabuli proto výborně doplní pečené dobroty od Markéty!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.