Výjimečný bodlák jménem artyčok
Škola vaření

Výjimečný bodlák jménem artyčok

Ochutnali jste už artyčok? Víte, co je vlastně zač? Všechny dotazy týkající se této rostliny vám zodpoví následující článek.

Artyčok je poupě bodláku, který roste především ve Středomoří, recepty na jejich zpracování hledejte tedy především v italské, francouzské nebo také chorvatské kuchyni. Artyčok je skvělá příloha k rybám, masům nebo salátům, můžete je také marinovat nebo plnit.

Možná si říkáte, že jíst bodlák zní poněkud zvláštně, ale artyčok jen tak obyčejný bodlák není. Naopak v sobě skrývá mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, konkrétně na trávení a látkovou výměnu, čistí játra a je vhodný pro lidi nemocné cukrovkou. Může za to látka s názvem cynarin, díky níž je produkováno více žluči, která pomáhá urychlit pohyb potravy a jejích zbytků ve střevech a působí proti nadýmání. Artyčok má mimo jiné i účinky protialergické, což určitě rádi uslyší osoby trpící ekzémy a alergiemi.
SDĹEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Jak na přípravu?

Ještě než se pustíte do vaření artyčoků, syrové se totiž prakticky nepoužívají, je potřeba je očistit. Ačkoli se nejedná o snadný úkol, v naší Kulinářské akademii najdete video s Romanem Paulusem, díky němuž to hravě zvládnete.

Na očištění artyčoku budete potřebovat několik nástrojů – pilkový nůž, malý nožík a vypichovátko. Záleží-li vám na vaší manikúře, doporučujeme vám navléknout rukavice, jinak vám artyčok potřísní vaše pěstěné ruce. Z artyčoku je bohužel ale více odpadu než toho, co budeme jíst. Nebo snad dokážete zpracovat i například lístky artyčoku? Poraďte ostatním čtenářům v komentářích pod tímto článkem.

 

 

Pusťme se do práce. Artyčok nejprve odřízněte v jedné třetině od stonku. Pokračujte tím, že ze všech stran opatrně vylomíte stonek. Nikdy ho neodkrajujte, vylomením se vám totiž podaří odstranit i tuhá vlákna, která se ve stonku nachází. Poté si vezměte pilkový nůž a pomalu okrajujte lístky, získáte tak srdíčko artyčoku, které ještě začistěte malým nožíkem. Postupujte velice pečlivě, jen tak zbyde po očištění co nejméně odpadu. Nyní vezměte do ruky vypichovátko a odstraňte chmýří uvnitř artyčoku.

Jakmile máte artyčoky očištěné, rychle je vložte do studené vody s citronem, jinak zčernají. Před další úpravou je však nutné povařit je v osolené vodě s citronovou šťávou, můžete přidat i bylinky, aby chytily šmak. Pak máte několik možností, můžete je třeba marinovat. To však udělejte ihned po uvaření, artyčoky se musí marinovat za tepla. Jakou zvolíte marinádu, je jen na vás, Roman Paulus doporučuje marinádu ze sušených rajčat. Jak ji připravíte a jak se artyčoky marinují, se dozvíte v jednom z videí Kulinářské akademie Lidlu. Marinované artyčoky se hodí k opečené bagetě a salátku z grilované zeleniny nebo jako příloha ke grilované rybě.

Tvarem připomínají očištěné artyčoky mističky, což přímo vybízí k tomu, připravit si plněné artyčoky. Jakou náplň zvolíte, záleží jen na Vás. Pokud vám došla inspirace, využijte rad Romana Pauluse ve videu Kulinářské akademie. Náš šéfkuchař připravuje plněné artyčoky s ratatouille z cibule, česneku, lilku, cukety, papriky, oliv a lahůdkové cibulky. Zeleninu stačí jen podusit na olivovém oleji a náplň je na světě. Ta by měla být sušší, aby z artyčoku nevytékala. Posypejte sýrem a zapékejte. Zapečené artyčoky jsou skutečná delikatesa, která vaše hosty překvapí.

Nalákali jsme vás na artyčoky? Pusťte se do nich a napište nám, jak vám chutnaly.

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU