Všeobecně platí, že sladká vína se přidávají do dezertů, polosuchá a suchá do slaných jídel. Existují samozřejmě i výjimky. Sladké a těžké portské víno se skvěle hodí do omáček podávaných k tmavému drůbežímu masu, hlavně ke kachně, ale rovněž k bažantovi nebo perličce.
Spousta lidí je přesvědčeno, že při vaření nepotřebujete to nejkvalitnější víno a můžete na něm třeba i ušetřit, ale opak je pravdou. Pokud do pokrmu použijete nekvalitní víno nebo víno, které vám zrovna dvakrát nechutná, jen stěží můžete očekávat, že pokrm bude chutný. Určitě víno nejdříve ochutnejte. Jestli v něm ucítíte výraznou kyselinku, určitě ho nepřidávejte do pokrmů, ve kterém se nakyslé suroviny již nacházejí, například rajský protlak, kysané zelí nebo citrusové plody. Nemíchejte rovněž různé druhy vín v jednom pokrmu. A ještě jedno důležité pravidlo – dávejte si pozor, abyste to s vínem nepřehnali. Přidávejte ho jen tolik, kolik je uvedeno v receptu. V opačném případě celé jídlo získá příliš intenzivní vinný nádech, což může zkazit konečný výsledek.
Z červených vín se k vaření nejlépe hodí cabernet sauvignon, merlot a pinot noir, z bílých zase chardonnay, ale rozhodující je samozřejmě váš apetit.
Redukce je kulinářská technika, díky níž se v pokrmu, například v omáčce nebo polévce, pomalým způsobem snižuje obsah alkoholu. Díky postupnému vyvařování vody se alkohol vypařuje a jídlo získává požadovanou hustotu. Jak víno správně redukovat? Hrnec s redukovaným pokrmem dejte na nízký plamen a jednoduše počkejte, dokud se přebytečná tekutina nevyvaří. Jak dlouho to trvá, nelze přesně určit. Alkohol se vypařuje celkem rychle, ale celý z něj zmizet nemůže – to by vaše námaha byla zbytečná. Proto celý pokrm nevařte, neduste nebo nepečte příliš dlouho. Dávejte rovněž pozor, abyste ho nepřipálili.
Určitě vás zajímá, jestli pokrmy, ve kterých je použit alkohol, mohou jíst děti. Mohou a určitě jim nezpůsobí žádné potíže, protože během přípravy zůstane v jídle jen stopové množství alkoholu. Musíte ovšem počítat s tím, že pokrmy s vínem mají specifickou chuť a nemusí dětem vůbec chutnat.
Některá typická jídla bez vína nemohou existovat. Patří k nim například rizoto, hovězí po burgundsku, francouzská cibulová polévka nebo kohoutí coq au vin.
Boeuf bourguignon je asi nejznámější jídlo francouzské kuchyně. Na másle orestované a v červeném víně vařené hovězí maso je křehké, šťavnaté a neobyčejně aromatické. Jeho příprava je sice časově náročná, neboť vyžaduje dlouhodobé dušení, ale výsledek opravdu stojí za to. V Kulinářské akademii Lidlu najdete recept na šneky po burgundsku!
Risotto je stálicí italské kuchyně. Nejdříve orestujte na másle a olivovém oleji jemně nasekanou šalotku a později kulatou rýži, nejlepší je arborio. Přilijte víno a počkejte, až se vypaří. Poté postupně přilévejte vývar. Rizoto můžete navíc obohatit zeleninou, masem nebo mořskými plody. Chcete se o přípravě risotta dozvědět více? Navštivte naši Kulinářskou akademii a podívejte se na recepty Romana Pauluse, který vám ukáže dva základní druhy rizota.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.