Na ostří nože: Jak a čím krájet?

Na ostří nože: Jak a čím krájet?

.
SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Dobrý kuchař má dobré nože! Podívejte se na základní přehled nožů, který jsme pro vás připravili, ať víte, co ve vaší kuchyni nesmí chybět. Správné a hlavně dobře nabroušené nože tvoří základ kuchyně. Každý kuchař si svou sadu nožů dobře hlídá a ty nejvzácnější se dokonce dědí. Jaké nože by vám rozhodně neměly chybět a jak je správně používat?

Jak nůž správně vybrat?

Pokud nepatříte mezi profesionály a vaření je jen vaší vášní, stačí začít sbírku od jednoho pořádného kousku. Při výběru nože si vždy hlídejte dobrý původ a dejte přednost renomovaným značkám. Ty nejlepší pocházejí z Německa, Švýcarska nebo pak také z Japonska. U takto kvalitních nožů by výrobce měl poskytovat také dlouhou záruku a případný servis.

Čepel nože by měla být vyrobena z nerezové oceli, která prochází až do rukojeti a nehrozí tak jeho rozlomení. Ideální je, když si nůž vybíráte sami pro sebe a můžete si tak vyzkoušet, jak vám padne do ruky. Každá rukojeť má jiný tvar a liší se i hmotnost jednotlivých nožů, proto není vůbec od věci věnovat výběru trochu času a najít ten pravý.

TIP: Kvalitní nůž by také měl být dobře vyvážený, což poznáte jednoduše tak, že si nůž položíte na prst v místě mezi čepelí a rukojetí – obě tyto části by měly vážit podobně. S takovým nožem se vám pak bude dobře pracovat. Více se můžete dozvědět v tomto videu Romana Pauluse.

 

S kterým začít?

Každý z nožů má svůj specifický účel. Je proto dobré se předem zamyslet, co budete se svým novým nožem nejčastěji krájet. Základním kouskem je rozhodně tzv. kuchařský nůž. Má klasický tvar a je všestranně využitelný. Další nůž už zkuste vybrat podle jeho účelu, aby vám co nejvíce vyhovoval.

Na co se může hodit speciální nůž?

  • špikovací – Takzvaný špikovací nůž můžeme také označit jednoduše za „krájecí”. Jedná se o menší verzi kuchařského nože a spolu s ním bývá nejpoužívanější.
  • na ovoce a zeleninu – Ke krájení zeleniny se hodí menší špičaté nože, které padnou dobře do ruky a je možné s nimi sem tam i něco oloupat.

TIP: Japonská varianta nože na zeleninu je velmi podobná sekáčku – ta se může stát originálním dárkem pro toho, kdo rád připravuje zeleninu na wok.

  • na pečivo – Čerstvý křupavý chléb a bagetky se nejlépe krájí dlouhým širokým nožem s ostrou pilkou.
  • steakový – Nůž na steaky je skvělým pomocníkem jak při jejich porcování před servírováním, tak i jako součást příboru. Důležité je pořádně nabroušené ostří s jemnými zoubky.
  • vykosťovací – Je úzký, ohebný a určený například na očištění masa od šlach a především na vykosťování.
  • filetovací – To je méně obvyklý nůž. Je pevný a zároveň ohebný. Ocení ho především milovníci ryb a jejich přípravy.

Jak správně krájet?

Když už máte k dispozici kvalitní nástroj, je dobré si zopakovat, jak ho správně používat. Základem je udržovat čepel nože ostrou, u většiny kvalitních nožů ale nepřichází v úvahu klasický domácí brousek – tuto část údržby je lepší přenechat profesionálům. Mnohdy je možné nechat nože přebrousit přímo tam, kde je koupíte. Obecně by nůž neměl být dlouho ve vodě nebo ve vlhku, po použití se ho snažte vždy hned umýt a utřít do sucha.

  • Při krájení držte nůž pevně, blízko k čepeli a se všemi prsty u sebe.
  • Nůž vždy držte a krájejte kolmo k prkénku.
  • Dlaň ruky, kterou držíte krájenou potravinu, sbalte do hrsti a opřete nehty o prkénko směrem k noži.
  • Krájejte tak, aby špička nože zůstala stále opřená o prkénko.

Další tipy jak správně krájet najdete ve videu Romana Pauluse.

Jaký nůž nejčastěji používáte v kuchyni vy? A jak o ně pečujete? Napište nám do komentářů!

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.