Kuchyne Lidlu

Blog

Tradiční zabíjačka

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Zimní období patří zabíjačkám. Měli jste možnost zažít pravou zabíjačku? V následujících řádcích se na jednu „vydáme“, možná se dozvíte i něco, o čem jste ještě neslyšeli.

Počátek zabíjaček sahá daleko, podle nálezů byl už v 9. tisíciletí před naším letopočtem člověk schopen zužitkovat celé prase beze zbytků. Řeznické řemeslo vzniklo ve starověkém Řecku a Římě, kdy každý řezník musel být členem cechu, už tehdy se dohlíželo na kvalitu a nezávadnost masa. V českých zemích se vznik cechů datuje do 13. století. V této době vznikaly první masné krámy. V období středověku bylo vepřové maso záležitostí spíše prostých lidí, šlechta si pochutnávala na „lepších“ masech, např. zvěřině.

Tradiční vepřové hody – to bylo něco úplně jiného. Že byla zabíjačka odjakživa významnou společenskou záležitostí dokládá i fakt, že se nespočetněkrát stala námětem pro dílo mnoha umělců. Určitě si vybavíte barvité obrázky Josefa Lady, které zachycují průběh zabíjačky.

Možná jste si mysleli, že zabíjačka je výhradně českou záležitostí, podobné vepřové hody se však konají i jinde, třeba v Maďarsku, německy mluvících zemích, Itálii nebo i Španělsku.

Kdy nastává čas zabíjaček?

Zabíjačky se tradičně konaly v zimních měsících, naši předci neznali žádné lednice a mrazáky a v mrazivém počasí měli možnost maso lépe uchovávat. Ruku v ruce se zabíjačkou se na vesnicích pořádaly také svatební hostiny, když už bylo jídla dostatek. Kromě tradičních zabíjačkových pochoutek se podávaly také na sádle smažené moučníky jako jsou šišky, koblížky či boží milosti. Zabíjačková sezóna končí na Popeleční středu, kdy končí i masopust a začíná půst. V dnešní době a s různými moderními vymoženostmi se však sezóna prodlužuje.

 

Jak ta sláva probíhá?

Hospodyně musela dopředu připravit mnoho věcí, napéct dostatek žemlí na přípravu jitrnic a jelítek, připravit dostatečné množství krup, koření, cibule, česneku a kořenové zeleniny a také křen a jablka na přípravu jablečného křenu, který nesměl chybět jako příloha k ovaru.

Celý průběh zabíjačky měl odjakživa svá pevná pravidla, která se mohou kraj od kraje lišit. Jak už jsme zmínili, jednalo se o významnou společenskou událost, při níž se scházelo široké příbuzenstvo i sousedé, většinou nechyběla hudba a lidé i tančili. Na začátku nesmělo chybět něco ostřejšího, na Moravě by zabíjačka nezačala bez slivovice, v Čechách bez piva nebo jiného destilátu.

Řezník dorazil už za úsvitu, prase porazil, poté se vykrvilo a naporcovalo. A pak se začaly připravovat všechny ty dobroty…

Dopoledne se podávala krev s kroupami nebo mozeček s vejci. Mozeček údajně patřil vždy řezníkovi, který při zabíjačce platí za nejdůležitější osobu, a může s ním naložit, jak uzná za vhodné.

K obědu si můžete vybrat ovarovou polévka s kroupami, ovar s jablkovým křenem nebo také guláš. A nebo si nevybíráte a ochutnáte všechno. K večeři už je hotová prdelačka a nesmí chybět jitrnice a jelita podávané s vařenými brambory a kysaným zelím. Ti nejmlsnější ještě zakousnou chléb se škvarky. Podstatou zabíjačky je zpracovat celé prase, aby nic nepřišlo na zmar.

A co se vlastně skrývá pod jednotlivými názvy:

 • Jitrnice nebo také jaternice – jejich základem je směs jater, masa, bílého pečiva, které předem napekla hospodyně, a koření, která se poté plní do střívek.
 • Jelita – se podobají jitrnicím, avšak do základu se přidává krev spolu s kroupami.
 • Ovar – je uvařené maso z hlavy, koleno nebo jazyk, který se podává s křenem a chlebem.
 • Tlačenka – jedná se o vyvařené nožičky a kůže, které vytvoří typickou rosolovitou hmotu, která drží kousky masa. Krvavá tlačenka logicky obsahuje krev.
 • Prdelačka (též zabijačková, trdelná nebo černá polévka) – základem je vývar z ovarového masa, do kterého se přidává krev, kroupy a koření, jemuž dominuje majoránka.

To byly ty nejtypičtější pochoutky, občas můžete na krajové speciality, třeba tzv. drkotina, která se připravuje na Slovácku z vepřových kůží, zeleniny a rosolu. Na severní Moravě se dělá smažená vepřová krev na cibulce.

Komentáře (5)

 • B

  B
  přidáno před 1049 dny
  Přesně popsáno, mohu potvrdit !

  odpověď

 • Host

  Host
  přidáno před 1049 dny
  Není to už teď protizákonné (ikdyž sarkasticky myšleno, ale bohužel to tak nějak asi i je). I o tohle jsme už vlastně připraveni :(

 • M.

  M.
  přidáno před 1050 dny
  v Čechách bez piva nebo jiného destilátu. ?????????

  odpověď

 • Host

  Host
  přidáno před 1051 dny
  Ono to nebylo jen o tom, že nebyly lednice, v zimě hlavně nelétaly moucha a jiný hmyz, který by mohl maso znehodnotit. V dřívějších dobách sice lednice nebyly, ale existovala řada způsobů, jak maso a jeho výrobky uchovat na delší dobu. A ještě k tomu ovaru, tam nebyly jenom nožičky, ale třeba ledvinky, jazyk srdce lalok kousky odřezků masa, část jater a z toho vznikla vynikající, tzv. kořínková zabíjačková polévka.

  odpověď

 • Host2

  Host2
  přidáno před 1050 dny
  A proč, ptám se? Nemůžete pozitivně říci: Super článek, děkuji. Rád bych doplnil ještě následující drobnosti, namísto přebubřelého povyšování se. Jste zase jen další mistr na všechno, s vysokou školou života. Chytrák, jemuž se nezavděčí nikdo. Snad už s novou generací příjde trochu toho optimismu a pozitivního vyjadřování. Doufejme, lidé dobří. Já bych rád poděkoval autorovi za jeho práci. Krásný článek, hezky napsaný.

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.