Kuchyne Lidlu

Blog

Jarní úklid v kuchyni: jak na to

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Jak začít?

Tak, že si uděláme plán a připravíme náčiní! Plán nemusí být složitý, ale pomůže nám na nic nezapomenout a získat přehled o tom, co je třeba udělat a kolik toho zbývá. A odškrtávání má rád snad každý… Jeden takový plán jsme pro vás připravili přímo tady, ale jen vy víte, co je u vás přesně potřeba udělat (a co jste celou zimu odkládali na neurčito).


Vybavení

Připravte si kartáče i kartáčky (ty na zuby zde ještě poslouží před finálním vyhozením), hadříky a ručníky (dobře sají vodu a čistí do sucha). K ruce si dejte i všechny čisticí prostředky. Na naprostou většinu povrchů bude stačit voda, ocet a jedlá soda. Ocet a voda v poměru 1:1 vyčistí skleněné povrchy, do stejného čističe můžete přidat i kapku oblíbeného esenciálního oleje a umýt s ním celou linku. Na vodní kámen zkuste sodu, kterou po baterii rozetřete půlkou citronu.

TIP: Spoustu rad na to, jak se na úklid kuchyně pustit přírodní cestou, najdete tady.

 

Velmi důležité bude připravit si tašky nebo krabice, do kterých poputují věci, kterých se budete zbavovat. Ano, zbavovat. Protože bez toho by to nebyl žádný jarní detox a, ruku na srdce, většina z nás do takových tašek má co dát.

Kam s tím?

Příliš mnoho nádobí a hrnců, potlučené misky, pět různých pytlíků hladké mouky a sendvičovač, který jste si koupili místo topinkovače. Pokud i vy máte po zimě a lockdownech všechny poličky zaplněné na 100 % a chybí vám manipulační prostor a kapacita na nové přírůstky do kuchyně, je nejvyšší čas se do toho pustit.

TIP: Využijte jarního úklidu a udělejte si i pořádek v lednici.

 

Pravidla jsou jednoduchá a nikdy se nemění. Pokud to nepoužíváme, pryč s tím. Pokud to máme vícekrát, pryč s tím. Pokud to už nebudeme jíst, pryč s tím. Při úklidu musíme potlačit sentiment a nechat jen to, co opravdu používáme, a několik věcí, ke kterým máme mimořádnou citovou vazbu. Nezapomeňte, že věci samotné k nám vazbu nemají. Pomoci nám může i to, když zachovalé věci nehodíme automaticky do odpadu. Vše se dá rozdělit do 3 základních kategorií:

 

Darovat – věci, které mohou ještě posloužit, si vyfoťte. To se bude hodit při nabízení rodině, kamarádům nebo pak případně ve skupinách typu Za odvoz… na sociálních sítích. Stanovte si konkrétní den, po kterém neudané věci vezmete a odnesete například do dobročinných obchodů. Co se týče nespotřebovaného jídla, tak i na něj fungují sdílecí skupiny na Facebooku, nerozbalené potraviny pak s radostí přijme potravinová banka.

 

Prodat – hodnotnější věci můžete prodat nebo vyměnit za něco jiného, co zrovna potřebujete či chcete. Čím dál větším trendem jsou různé swap akce, které nyní probíhají i online. Napíšete, za co byste danou věc rádi vyměnili, a pak už vše záleží na domluvě. Hledejte swapovací skupinu ve vašem okolí na sociálních sítích. Pokud žádná není, můžete ji rovnou založit!

 

Vyhodit mysleme ekologicky, ale zůstaňme nohama na zemi. Pánvičky, ze kterých se odlupuje teflon, posledních 25 g neidentifikovatelné luštěniny, vyšeptalé koření a jedna čajová lžička, kterou vám dítě hodilo do kabelky v kavárně, už nejspíš nikomu neposlouží a musí do bioodpadu, do koše nebo do sběrného dvora.

 

Je u vás jarní detox potřeba, nebo zvládáte držet kuchyňské skříňky na uzdě po celý rok? Napište nám o tom do komentářů

Komentáře (2)

 • Juli

  Juli
  přidáno před 77 dny
  Já bohužel jarní úklid kvůli nemoci nestihla, tak jsem si ho přesunula až na tento týden, mám tedy o zábavu postaranou :D. Pracuju z domova, nákupy mi vozí přímo domů, takže jsem poměrně izolovaná. Naštěstí už se nám to všechno rozvolňuje a konečně budu moci uplatnit voucher, který jsem nám s přítelem koupila na https://www.treehousejested.cz :).

  odpověď

 • Tonda N.

  Tonda N.
  přidáno před 126 dny
  Po zimě je to vždycky potřeba. Máme to doma tak, že přes zimu se nám nějak nechce vyhazovat věci, takže se ve skříňkách nahromadí hromada zbytečností a na jaře to jde všechno ven. Já to mám teda ještě v garáži, která mě letos taky čeká. Budu pořizovat z www.pneuok.cz nové pneumatiky, tak potřebuju trochu prostoru. Hádám, že ty dvě auta, co tam mám v náhradních dílech asi půjdou do světa. :D

  odpověď

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.