Roman Paulus
Doba přípravy1 hod. 20 min.

Veganské pusinky ze 2 surovin

Sněhové pusinky se většinou připravují z vaječných bílků, ale pokud byste je rádi připravili ve veganské variantě, není to žádný problém. Šéfkuchař Roman Paulus vám ukáže, že si vystačíte jen se dvěma surovinami – budete potřebovat cukr a tekutinu, které se říká aquafaba. Pod tímto krkolomným názvem se skrývá obyčejný nálev ze sterilované cizrny, který bílky v kuchyni snadno nahradí. Obě suroviny stačí jen vyšlehat v bílý sníh a pomocí cukrářského sáčku nanést na plech ve tvaru roztomilých pusinek.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
10

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

  • 110 g nálev ze sterilované cizrny (aquafaba)
  • 150 g krupicový cukr
  • gelové potravinářské barvivo
  • síto
  • šlehač
  • cukrářský sáček
  • zdobicí špička

POSTUP

Cizrnu slijeme a nálev přecedíme přes jemné sítko.

Tip: Z jedné sklenice sterilované cizrny obvykle získáme minimálně 110 g nálevu.

Nálev spolu s cukrem vyšleháme dotuha stejně jako klasický sníh z vaječných bílků. Šleháme 5–10 minut, aby byla hmota opravdu tuhá a držela špičky.

Hmotu nandáme co cukrářského sáčku s ozdobnou špičkou a na plech vystlaný pečicím papírem či silikonovou podložkou tvarujeme stejně velké pusinky. Dle fantazie můžeme obarvit potravinářským barvivem.

Tip: Pro rustikální variantu pusinky na plech naneste pomocí dvou lžiček.

Troubu rozehřejeme na 100 °C na program horkovzduch a pusinky sušíme asi 1 hodinu, dokud nejdou snadno sundat z podložky.

Tip: Pokud vám to trouba dovolí, je dobré mít při sušení pootevřená dvířka.

Z jedné dávky připravíme asi 100 pusinek, tedy 10 porcí.

Orientační nutriční hodnoty (1 porce = 10 pusinek): 62 kcal, 0 g bílkovin, 15 g sacharidů, 0 g tuků.

Fenomén zvaný aquafaba

Pojem aquafaba označuje tekutinu, ve které jsou vařené luštěniny (nejčastěji cizrna). Tedy voda, kterou běžně sléváme a vyhazujeme, abychom z plechovky či ze sklenice získali cizrnu. To je ale ohromná škoda! Jedná se totiž o skvělou náhražku vaječných bílků a jde vyšlehat dotuha stejně jako bílkový sníh. Navíc se jedná o „odpadní“ surovinu, a tak můžeme říct, že je téměř zadarmo (přesněji získáme jí navíc, když koupíme sklenici/plechovku vařené cizrny). Voda z cizrny je skvělá nejen pro vegany, ale pro všechny, kteří potřebují v kuchyni nahradit bílky nebo celá vejce.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.