Zelený banán – plantain
Možná už jsme někdy slyšeli o zelených banánech na vaření, které se používají jako zelenina. Díky vysokému obsahu škrobu se hodí zejména na tepelnou úpravu, do kari, rybích kuliček nebo polévek. Lze je také sušit a rozemlít na mouku. Využít můžeme i slupku, která se dá orestovat na oleji a podávat s masem. Jsou chuťově neutrální, zdaleka ne tak sladké a překvapit mohou semínka v nich ukrytá. Používají se zralé i nezralé.
Jsou výborným zdrojem antioxidantů, minerálů a vitaminů, včetně draslíku a vitaminu C a B6.
Červený banán
Červené banány jsou menší než klasické žluté, které známe z českých obchodů. Mají žluto-červenou až hnědou barvu, dužina je často narůžovělá, velmi měkká a chuťově sladší. Vedle klasické banánové chuti může trochu připomínat i maliny nebo mango. Výborně se hodí ke kardamomu, bobulovitému ovoci (zejména angreštu), ale i ořechům a krevetám.
Žlutý banán
Pro nás jsou nejznámější banány Cavensich, které jsou celosvětově nejprodukovanější. Jejich menšími příbuznými, běžnými zejména v Asii, jsou malé žluté banánky (anglicky se jim říká "Lady Finger bananas" někdy i "baby banana"), které bývají sladší a chutnější. Hodí se zejména do dezertů, k čokoládě a karamelu. Neztratí se ani v smoothie, při pečení a dokonce je můžeme i grilovat.
Banánový květ
Špičaté, tmavě červené až fialové, přibližně jeden kilogram vážící poupě je dobré nejprve nechat ve studené vodě se špetkou soli a citronovou šťávou asi 15 minut odležet. Zbaví se tak trpkosti a nadále se používá jako zelenina. Obsahuje velké množství železa a tak ho uvítají zejména vegetariáni. Slušný podíl vlákniny zase prospívá zažívání a dopřeje dlouhý pocit nasycenosti. Nesmíme zapomenout zmínit i velké množství prospěšných antioxidantů a dostatek hořčíku pro dobrou náladu. Přidávají se nakrájené na plátky zejména do masových nebo vegetariánských směsí a jídlu propůjčí lehkou banánovou vůni. Vypouklé listy se za syrova používají jako originální servírovací misky.
Banánový list
Banánové listy se nejí, ale přesto mají v kuchyni své místo. Používají se nejen k servírování místo nádobí nebo dekorativně na talíř (koukněte jak s ním servíruje salát z grilovaného roštěnce Roman Paulus), ale využití najdou i jako přírodní alternativa alobalu či pečicího papíru. Balí se do nich různá jídla, která se následně vaří či jinak tepelně opracovávají. Po uvaření už se nekonzumují, vyhodí se jako rozložitelný a ekologický obal.