Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.
Jak poznám syrové krevety?
Krevety nejčastěji koupíte ve dvou variantách. Šedivé s hlavou a krunýřem a růžové bez hlavy, nohou a naříznuté na hřbetě. Šedivé jsou syrové - ty se hodí před vařením oloupat a očistit. Růžové jsou oproti tomu už vařené a očištěné a pokud na ně máte velkou chuť, můžete se do nich rovnou pustit. Jedná se však o maso stejných zvířat. Kreveta totiž při tepelném zpracování mění barvu z šedivé na růžovou.
Jak oloupat krevety?
Celou krevetu důkladně omyjeme. Následně zalomíme a odtrhneme hlavu i s nožičkami a následně prstem přejedeme po zádech tak, abychom zajeli pod krunýř. Postupně ho článek po článku odlupujeme. Necháme však poslední článek s ocáskem, které nám poslouží jako přírodní držátko při jídle. Pokud chceme krevety zamíchat do jídla (například do rizota či do polévky), můžeme svléknout i poslední článek a ocásek odlomit.
Poté malým ostrým nožem nařízneme hřbet, ze kterého opatrně vytáhneme střívko i s obsahem.
Hlavu, nožičky a případně ocásek nevyhazujeme, ale uchováme pro přípravu domácího „rybího“ vývaru.
Tip: Pokud střevo neodstraníme, zůstane v něm písek, který při jídle bude křoupat mezi zuby.
Označení velikosti krevet
Při nakupování krevet si můžeme všimnout číselného označení. Jedná se o dvě čísla oddělená lomítkem. Čísla udávají rozmezí kusů, které se vejde do britské libry (tedy asi do 453,6 g). Někdy se můžete setkat i s označením kusů v 1 kg, to se však obvykle píše s pomlčkou a za zápisem je uvedeno „ks/kg“
Krevety s označením 16/20 nám tedy prozradí, že do jedné britské libry se vejde 16-20 kusů krevet a jsou tedy průměrně veliké. Stejné krevety můžete zakoupit i s označením 35-45 ks/kg (nebo 16-20 ls/lb).