Co je brzlík?
Z biologického hlediska se jedná o důležitý orgán imunitního systému, bílou sekretovou žlázu, která se vyskytuje v těle savců (u lidí v hrudním koši a u skotu v oblasti krku). Největší a nejaktivnější je v období puberty, s postupem času však mizí a je nahrazována zejména tukovou tkání.
Z kuchařského hlediska se jedná o velkou a vyhledávanou delikatesu. Obvykle se setkáme s brzlíkem telecím, oblíbený je i jehněčí a málo častý pak vepřový. Nejčastěji je využíván ve francouzské kuchyni, kde ho nabízejí zejména luxusní restaurace. Má jemnou vůni, nasládlou chuť a je lehce stravitelný.
Jak brzlík zpracovat?
Nejprve orgán dobře očistíme od blan a následně naložíme do slaného roztoku (1 l vody + 100 g soli) přes noc.
Druhý den jej omyjeme a vaříme 15-20 minut ve várce s kořenovou zeleninou (cibule, mrkev, celer, petržel) a divokým kořením (sůl, nové koření, celý černý pepř a bobkový list). Uvařený necháme stále naložený ve várce pomalu vychladnout.
Vařený telecí brzlík můžeme smažit, opékat v pánvi, přidat do domácí tlačenky, zabijačkového guláše či ovaru.
Recept na telecí brzlík s bramborovou kaší:
Vařený a vychladlý brzlík rozebereme na menší díly a dočistíme od blan. Jednotlivé kousky opečeme v pánvi s rozehřátým máslem. Opepříme, později přidáme i snítku čerstvého rozmarýnu a opečeme dozlatova.
Servírujeme s bramborovou kaší a čerstvou pažitkou.
Tip: Jak připravit tu nejjemnější bramborovou kaši se dozvíte v triku Kulinářské akademie Lidlu zde.