Roman Paulus

Jak nakypřit těsto – droždí, „prdopeč“, nebo amonium?

Pečení přináší spoustu radosti, ale zejména začátečníci mohou zpočátku trochu tápat nad tím, jaký typ kypření použít. Klasický „prdopeč“ (tedy prášek do pečiva) není vhodný do všech slaných a sladkých dobrot a někdy je lepší sáhnout například po amoniu, kterému se přezdívá cukrářské droždí. O nejpoužívanějších typech kypření natočil video šéfkuchař Roman Paulus, které vám vysvětlí rozdíly mezi kypřicím práškem a jedlou sodou nebo mezi čerstvým a sušeným droždím. Podíváte se i na speciality v podobě již zmiňovaného amonia nebo speciálního perníkového prášku. A pak se rovnou můžete pustit do těsta!

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Čerstvé a sušené droždí:

Rozdíl mezi čerstvým droždím a kypřicím práškem do pečiva je zásadní. Čerstvé droždí je vyrobeno z pivních kvasinek a hladké mouky a obsahuje živé buňky. Když se rozdrobí, rozpustí v tekutině a „nakrmí“ trochou cukru, kvasinky začnou produkovat alkohol a oxid uhličitý, které těsto nadlehčují a zvedají. Pokud kostku droždí zamrazíme, vydrží nám takto uskladněná až jeden celý rok. Typicky ho najdeme v tradičních českých buchtách.

Tip: Sušené a čerstvé droždí můžete v receptech libovolně zaměňovat. 21 g (půlka kostky) čerstvého droždí nahradí 7 g (celé balení) sušeného a naopak. Tato množství obecně vystačí na 500 g mouky.

Sušené droždí je vyrobeno z melasy rozpuštěné ve vodě a následně šetrně vysušené. Je velmi trvanlivé, ale pokud sáček otevřeme, měli bychom obsah co nejdříve spotřebovat. 

„Prdopeč“ neboli prášek do pečiva:

Kypřicí prášek do pečiva je spolehlivý kypřicí prostředek, který obsahuje jedlou sodu a fosforečnany, nikoliv živé buňky jako droždí. Při zahřívání těsta uvolňuje oxid uhličitý, tvoří bublinky a provzdušňuje těsto. Používá se běžně do sladkých dezertů, jako jsou bábovky a lité koláče. Kypřicí prášek s vinným kamenem se připravuje z jedlé sody a vinného kamene, je bezfosfátový a upřednostňují ho ti, kteří dbají na zdravou výživu. Přidáváme ho až na konec a kypřicí schopnost je o něco nižší než u klasického.

Tip: Hovorově často bývá označován jako „prdopeč“. Jde o sjednocení začátečních písmen všech 3 slov – PRášek DO PEČiva.

Jedlá soda:

Dalším kypřicím prostředkem je soda bikarbona, která díky chemické reakci nakypří těsto. Kypření probíhá spolehlivě, ovšem pouze v těstech, které obsahují nějakou kyselinu. Ideální je tedy do kefírových, jogurtových a podmáslových těst, nebo třeba v medovníku s octem.

Amonium a prášek do perníku:

Dalším druhem kypřicího prostředku je amonium, který se také nazývá cukrářské droždí nebo dříve sůl z jeleního rohu. Jedná se o předchůdce dnešních moderních kypřicích prášků a dříve se získával suchou destilací organických materiálů (například vlasů, rohoviny, rozložené moči apod.). Dnes už se naštěstí vyrábí chemickou reakcí v laboratoři. Jedná se o jemný bílý prášek s charakteristickým zápachem po čpavku. Při pečení se amonium mění na plyn a tím kypří těsto. Je vhodný pro pečivo nízkých tvarů, jako jsou perníčky a zázvorky. Vysoké těsto by mohlo uchovat nepříjemný pach po čpavku. 

Tip: Pokud se rozhodnete nahradit amonium, můžete použít prášek do pečiva nebo jedlou sodu.

Jako prášek do perníku se prodává obvykle amonium smíchané s perníkovým kořením. Platí pro něj tedy stejná pravidla. Jako pro klasické amonium.

Doufáme, že vám tyto informace pomohou lépe porozumět rozdílům mezi různými druhy kypřicích prostředků a umožní vám vykouzlit to nejlepší pečivo. 

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU