Kuchyne Lidlu

Blog

Vaření v páře plné chuti!

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Pro úpravu v páře existují speciální parní hrnce. Běžně k dostání jsou dokonce i nádoby pro parní vaření v mikrovlnné troubě. Pokud se ale na tuhle jednoduchou techniku chystáte poprvé, stačí použít hrnec s vodou a klasický pařáček. Dbejte jen na to, aby dno pařáčku nebylo ponořené do vody.

Jaké jsou hlavní výhody vaření v páře?

  • Pára neničí vitamíny ani živiny, naopak jich zachovává o dobrou polovinu více než vroucí voda.
  • Pro parní vaření stačí minimum tuku, většinou jen pár lžiček olivového oleje.
  • Pára neničí strukturu masa a zeleniny tak jako dušení nebo vaření ve vodě. Zelenina připravovaná v páře si zachová barvu.
  • Neplatí, že jídla připravená na páře nemají chuť. Naopak, pára může jídlo skvěle ochutit, když víte, jak na to.
  • Celý oběd či večeři zvládnete uvařit v jednom hrnci. Máte-li parní hrnec s více patry, můžete pohodlně připravit maso i zeleninu nebo rýži najednou.

Pára nese chuť

Jakmile voda, kterou použijete při vaření, dosáhne bodu varu, začne se měnit na páru, v níž se uvaří maso či zelenina, kterou máte na pařáčku. Je tedy logické, že když tuto vodu pořádně ochutíte, docílíte tak intenzivní chutí celého jídla.

Jak trochu v nadsázce říká i šéfkuchař Roman Paulus ve svém video receptu, můžete si připravit takovou gastronomickou aromalampu plnou chutí a vůní, které máte rádi.

Čím konkrétně páru ochutit? Při přípravě ryb a masa by určitě nemělo chybět víno. Alkohol se úplně vyvaří a zůstane pouze chuť. K rybám se hodí bílé víno. Pokud zkusíte kousky hovězího, nebojte se ani červeného vína.

Zásadní pro chuť a vůni jsou také čerstvé bylinky. Lososa doplní rozmarýn a citronový tymián. K červenému masu můžete použít jalovec nebo nové koření a s drůbeží funguje skvěle levandule nebo šalvěj.

TIP: Pokud skládáte přísady do parního hrnce, umístěte zeleninu nad maso. Z nehotových ryb nebo masa by mohla kapat šťáva. Do stejného oddílu k masu můžete přiložit i tužší zeleninu jako brokolici nebo chřest. Doba přípravy bude přibližně stejná. Ryba v páře může být hotová po osmi až deseti minutách. Čím tužší ingredience, tím víc roste čas vaření.

Papilot: parní lázeň v troubě

Další technika vaření v páře je známá jako vaření v papilotě neboli v papírových balíčcích. Tato metoda se často používá k vaření ryb a zahrnuje uzavření jídla do sáčku z pergamenového nebo také pečicího papíru či alobalu spolu s trochou tekutiny, ideálně třeba bílého vína. K rybě a vínu stačí přidat kapku citronu, hrst čerstvých bylinek dle chuti a jako přílohu pár plátků brambor nebo jiné zeleniny. Balíček se pak zahřeje v troubě nebo na grilu, takže jídlo uvnitř se vaří ve vlastní páře. Zkuste si v papilotě připravit třeba pražmu nebo i kapra. Důležité je, aby byl balíček vždy perfektně uzavřený a abyste do něj během vaření zbytečně nenakukovali.

Na co si dát pozor?

  • Vařením v páře neoživíte už uvadlou zeleninu, naopak – čím čerstvější suroviny, tím lepší z nich dostanete chuť.
  • Během přípravy věnujte pozornost velikosti jednotlivých kousků masa i zeleniny. Je to jednoduché – stejné kousky se budou vařit stejně dlouho.
  • Než jídlo vložíte do parního hrnce nebo pařáčku, ujistěte se, že voda už opravdu vře. Pokud budete ingredience napařovat nad vodou, která se ještě nevaří, zbytečně vše rozvaříte.
  • Použijte dobře přiléhavou poklici, pokud možno průhlednou, abyste hrnec během vaření kontrolovali, ale co nejméně otvírali. Ideálně vůbec. Dochází tím k větrání páry a proces vaření se narušuje.

Už jste zkoušeli uvařit si v páře? Jaká je vaše oblíbená kombinace? Napište nám!

Komentáře (0)

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.