Roman Paulus

Hygiena v domácí kuchyni

Čistota je půl zdraví a v kuchyni to platí dvojnásob. Roman Paulus proto natočil video, ve kterém vám vysvětlí základy hygieny v kuchyni. Zjistíte zejména, proč je důležité používat několik různých prkének nebo co je to křížová kontaminace a proč se ji snažit za každou cenu vyhnout. Zjistíte také základní tipy o tom, jak skladovat jídlo v lednici, co patří do které poličky a proč byste měli syrové maso vždy nechávat v lednici co nejníž. 

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Jaké jsou nejdůležitější principy čisté a bezpečné domácí kuchyně?

Důležité jsou každodenní činnosti, které nás naučili maminky. Před a po práci s jídlem si vždy myjeme ruce, udržujeme čistotu, nádobí průběžně a důkladně omýváme. Nezapomínáme důkladně mít i nože a pracovní plochu (včetně krájecích prkének), které i desinfikujeme. Dobrým zvykem je si na krabičky v lednici i mrazničce psát datum uložení.

Co je to křížová kontaminace?

Jako křížovou kontaminaci si v jednoduchosti můžeme představit přenos bakterií z jedné potraviny (třeba syrového kuřecího) na jinou potravinu (například rajče) dotykem či používání stejných pomůcek (třeba prkénko nebo nůž). Tím může dojít k nechtěnému rozmnožení bakterií na tepelně neopracovaném jídle (třeba salát z rajčat) a nepříjemným zdravotním projevům. Abychom tomu zabránili, je více než vhodné vyčlenit speciální prkénko na syrové maso, zejména pak drůbeží, které je ze zdravotního hlediska nejrizikovější. 

Prkénko můžeme odlišit barvou, což je běžné, ale v domácí kuchyni to může být klidně i tvar nebo jakákoliv značka, která nám připomene „tohle prkénko je pouze na syrové maso“. Z hlediska přenosů pachů si pak můžeme prkének připravit více na jednotlivé druhy potravin (maso, uzeniny, ryby, ovoce a zelenina, sýry, alergeny, …). Není nic příjemného, než když čerstvý rajčatový salát zavání po makrele, kterou jsme na prkénku krájeli před rajčaty.

Tip: Pokud vaříte například u táboráku a nemáte přístup k tekoucí vodě, ke speciálnímu prkénku přidejte i rukavice, aby se bakterie nepřenášely dotykem ruky. 

Co kam patří v lednici?

Je několik způsobů, podle kterých můžeme rovnat potraviny v lednici.

Jak poskládat v lednici nákup, aby jídlo co nejdéle vydrželo, se můžete dočíst v našem magazínu zde. Důležité je ale i myslet na křížovou kontaminaci, kterou jsme si popsali výše. Proto přinášíme několik nejdůležitějších bodů, které je třeba dodržovat.

  • Syrové maso nikdy nedáváme nad jídlo, které je určené k přímé konzumaci. Šťáva z masa nesmí skápnout na salát, sýr ani připravený zákusek. Proto je vhodné maso uložit vespod ledničky, a naopak již hotová jídla na vrchní poličky.
  • Koupené maso dáváme do voděodolných vaniček. Ze stejného důvodu jako výše.
  • Vejce uchováváme v oddělených nádobách. Nechceme, aby se dotýkala tepelně neopraveného jídla a přenesla na ně salmonelu.
  • Píšeme data na krabičky. Nálepka s datem uložení pomůže zabránit bolavému břichu ze starého jídla.
  • Pravidelně čistíme. Lednici nezapomínáme pravidelně čistit a jednou za čas projít výrobky, zdali již nejsou po datu spotřeby.
Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU