Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.
Začneme tím, že ze 150 g žitné mouky a 150 g vlažné vody připravíme těstíčko, které by mělo mít konzistenci hustého těsta na palačinky. Přiklopíme víčkem, ale nezavíráme úplně, aby kvásek mohl „dýchat“. Necháme pracovat při pokojové teplotě.
Po nastartování každý den přidáme opět 100 g mouky a vlažnou vodu dle potřeby, aby měl konzistenci hustého těsta na palačinky. Necháme pracovat při pokojové teplotě. Pokud máte kvásku moc (leze ze sklenice), část darujte a nebo ideálně, pokud už je zralý na použití, zpracujte třeba na zdravé semínkové krekry.
Po nakrmení kvásku mu dáme 1-2 hodny, aby naběhl. Objem se zvětší, udělají se v něm viditelné bubliny a můžete začít péct. Ať už oblíbený kváskový chléb, housky, a nebo ho použít do tradičního kysela.
Pokud se kvásek nechystáme v následujících dnech použít, můžeme ho uskladnit ve sklenici v lednici a necháme odpočívat. Nepřikrmujeme.
Kvásek vytažený z lednice necháme ohřát na pokojovou teplotu, nakrmíme asi 100 g mouky a vlažnou vodu dle potřeby, aby měl konzistenci hustého těsta na palačinky. Necháme pracovat při pokojové teplotě. To opakujeme 3× po 6 hodinách než ho použijeme na pečení. Ideálně večer nakrmíme poprvé, ráno podruhé, odpoledne potřetí a večer můžeme připravit těsto na chleba. Ten v ošatce v lednici necháme přes noc kynout a další den ráno upečeme čerstvý domácí kváskový chléb (zkuste třeba netradiční chléb s kváskem).
Z kvásku si vždy odeberte jen část a zbytek uchovejte pro budoucí pečení. Čím je kvásek starší, tím je chutnější. Některé kvásky jsou v rodině i desetiletí a profesionální pekaři si svůj kvásek vždy hýčkají, protože má stabilní a ověřenou chuť, na kterou se mohou spolehnout.