Kuchyne Lidlu

Blog

Domácí klíčení ve 3 krocích

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Klíčky jsou pak plné vitaminu B a C, vápníku, železa, karotenu a aminokyselin. Díky zinku mají navíc pozitivní vliv na vzhled pleti. Klíčky jsou také použitelné do velkého množství jídel, takže není potřeba vymýšlet žádné složité recepty k jejich zakomponování do jídelníčku. A nakonec si s nimi snadno poradíte i doma!

Téměř všechna semínka se dají vyklíčit, ale ne všechny klíčky jsou zdraví prospěšné – některé dokonce mohou uškodit. Třeba fazolové klíčky obsahují jedovatou látku, která zmizí až po jejich tepelné úpravě. Stejně tak by nebyly dobrou volbou ani klíčky rajčat, papriky, nebo žlutého melounu. Semínek, z nichž můžete vybírat, je ale pořád víc než dost. Pro seznámení s procesem klíčení jsou dobrá semínka mungo, ředkvička, červená nebo hnědá čočka a také hrášek.

TIP: Semena ze zahradnictví určená k pěstování bývají často ošetřena různými látkami, což nevadí, pokud z nich vyroste rostlina a vy budete sklízet jen plody. Ideální na klíčení jsou semena v BIO kvalitě – v dnešní době už celkem běžně dostupná v obchodech se zdravou výživou.

Samotné klíčení je poměrně jednoduchý proces a není toho k němu moc potřeba. Důležité je věnovat vašim klíčkům pozornost alespoň pár minut každý den a hlídat, aby klíčící semínka neplesnivěla nebo naopak neuschla.

Jdeme na to:

Pro domácí klíčení si můžete koupit speciální nádobu na klíčení nebo si ji sami vyrobit. Jde v podstatě o menší zavařovací láhev, jejíž víčko připomíná sítko. Pomůžete si tak, že do víčka klasické zavařovačky uděláte větší množství otvorů, anebo celé víčko vyměníte za obvaz (má dostatečně velká oka) připevněný gumičkou. Takové plátýnko je lepší pak měnit každý den.

TIP: Drobná semínka, jako je třeba chia, řeřicha nebo rukola při klíčení vytváří gel, který se obtížně vyplachuje, proto se pro ně používají tzv. klíčící misky. Jde o malé ploché sítko, na které se semínka rozprostřou, a pod ním je miska.

 

  1. Pro nastartování klíčení je potřeba semínka nejprve pořádně namočit ve vodě. Různá semena do sebe nasají různé množství vody, obecně ale většinou platí poměr tři díly vody na jeden díl semínek.

druh semen

kolik dát klíčit

kolik bude klíčků

doba namáčení

doba klíčení

sezam

1 hrnek

2 hrnky

2 hodiny

1–3 dny

mungo

⅓ hrnku

4 hrnky

8 hodin

2–5 dní

hrášek

1 hrnek

3 hrnky

8 hodin

2–3 dny

čočka

¾ hrnku

4 hrnky

8 hodin

2–3 dny

cizrna

1 hrnek

4 hrnky

8 hodin

2–4 dny

ředkvička

3 lžičky

4 hrnky

6 hodin

3–6 dní

 

  1. Vylijte vodu, ve které byla semínka naložená, a opláchněte je – klíčení právě začíná! Semínka vsypte do sklenice s perforovaným víčkem nebo plátýnkem a nakloňte dnem vzhůru – přes víčko by měla odtékat ze sklenice přebytečná voda, a zároveň skrz něj proudí vzduch, aby se semínka nezapařila. Drobná semínka rozložte na sítko.

 

  1. Mějte na paměti že klíčící semínka se nezalévají, ale proplachují – to je doslova klíčová činnost! Dvakrát denně dopřejte rašícím klíčkům spršku pod tekoucí vodou, buď ve sklenici, nebo klidně mimo ni. Vodu vždy slijte a vraťte semínka zpět do odkapávací polohy. Drobná semínka na misce roste rozprašovačem. Klíčení by mělo probíhat ideálně ve stínu, na první dva dny můžete semínka zakrýt klidně úplně.

A je to! Klíčky vyběhnou většinou během prvních dvou dnů a zhruba tak do tří až pěti dnů můžete sklízet. Kromě klíčků mohou ze semínek vyrazit i kořínky – ty ale nejsou vůbec na škodu a klidně je snězte také. Ideální je jíst klíčky rovnou a co zbyde vydrží v krabičce v lednici až čtyři další dny.

Jakmile sklidíte první úrodu klíčků, nezbývá než se pustit do jídla. Posypte si čerstvými klíčky třeba salát z čočky, hodí se také jako ozdoba polévek, klidně i těch studených. Vaše denní dávka klíčku se také skvěle hodí na celozrnný chléb s avokádem a vejcem – zkuste si ho připravit podle receptu Romana Pauluse.

Máte už vlastní zkušenost s klíčením? Přidáváte klíčky do některého z osvědčených receptů? Napište nám!

Komentáře (0)

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.