Roman Paulus
Doba přípravy2 hod.

Kysané zelí

Napadlo vás někdy, že byste si mohli připravit nefalšované domácí kysané zelí? S přehledným video návodem od šéfkuchaře Romana Pauluse to zvládnete snadno! Naučíte se, jak správně zelí naporcovat (a nakrouhat) i proč je důležité nechat si několik celých listů a proč se do kysaného zelí přidává i jablko. Také zjistíte, jak správně zelí naložit, aby dobře kvasilo a nezačalo plesnivět. Už za několik dní si budete moct začít pochutnávat!
SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

  • 6 kg bílého zelí
  • 120 g soli
  • 1 × lžíce kmínu
  • 1 g cibule
  • 1 × jablko
  • nádobu na promíchání
  • tyčka na propíchnutí
  • kvašák o objemu 6 l

POSTUP

Zelí očistíme, vykrojíme košťál a oddělíme několik listů, které použijeme později. Zbytek nakrouháme na tenké nudličky, vložíme vše do velké mísy a prosypeme solí, kmínem a nadrobno nakrájenou cibulí. Necháme odležet minimálně hodinu.

Zelí „ušlapeme“, případně pořádně promačkáme rukama, dokud není měkké a nepustí šťávu. Tímto se snažíme dostat maximum vzduchu pryč ze zelí a „ušlapané“ je ve chvíli, kdy máme méně než polovinu původního objemu se spoustou šťávy.

Jablko omyjeme, rozkrojíme na čtvrtiny a zbavíme jádřince.

Do kvašáku plníme zelí se solí a kmínem, které prokládáme čtvrtinami jablek. Zelí do hrnce pěchujeme a stlačujeme, aby tam nezůstal žádný vzduch. Navrch položíme celé listy, které jsme si při čištění dali stranou a ještě jednou stlačíme, aby i ty byly ponořené.

Tip: Pokud zelí pustilo moc šťávy, nemusíte ji všechnu použít. Pokud naopak málo, můžete ho dolít trochou vody, aby bylo v hrnci ponořené.

Naplněné nádobě očistíme okraje a uzavřeme. Podle mechanismu kvašáku buď zatížíme kameny či závažím, nebo zajistíme tyčkou s gumičkou. Zelí by mělo být ponořené ve vlastní šťávě.

Necháme kvasit v teple 5 dnů a posléze celý hrnec uzavřeme, aby se k zelí nedostal vzduch a skladujeme v chladné místnosti či lednici.

Tip: Během kvašení zelí několikrát propícháme špejlí, aby se uvolnily plyny, které kvašením vznikají.

Tip: Podle chuti a teploty v místnosti zelí kvasí 5–30 dnů.

Hotové zelí příjemně nakysle voní a je ponořené do šťávy, na které jsou viditelné bublinky.

Takto nakvašené zelí je vhodné k přímé spotřebě. Můžete ho však i zavařit nebo použít jako surovinu k přípravě dalších jídel. Zkuste třeba zelí s proseccem jako přílohu k výpečkům nebo domácí strapačky.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU