Roman Paulus

Exotické ovoce, o kterém jste neslyšeli

Srí Lanka na jih od Indie je plná exotického ovoce, které dost možná ani neznáte. Šéfkuchař Roman Paulus proto natočil video z ovocného trhu na Cejlonu, aby vám ho všechno mohl ukázat. Společně se podíváte na wood apple, ze kterého se připravuje skvělá marmeláda nebo čatní, zjistíte, co je to rambutan, i že se guava nejlépe hodí na přípravu džusu, protože obsahuje obrovskou nálož vitaminů. Ty, jimž chutnají jahody a maliny, zaujme čerimoja, která se jim chutí náramně podobá. Nakonec se společně podíváte i na jedno z nejkontroverznějších ovocí vůbec – durian. Jeho chuť je úžasná, ale kvůli svému typickému zápachu je na Srí Lance zakázaná v hromadné dopravě a mnoha hotelích.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Wood Apple – Sloní či dřevěné jablko

Bezesporu jedno z velmi zajímavých ovocí jižní Asie je sloní jablko. Pochází ze stromu limonie nakyslá, má tvrdou hnědou slupku, nahnědlou dužinu a bílá semena. Přesto, že nevypadá a nevoní zrovna nejvábněji, je poměrně oblíbené a rozhodně stojí za ochutnání. Má sladkokyselou chuť s nádechem kávy. Ačkoli je velice dobré, je nutné uznat že v konkurenci ostatního asijského ovoce v podobě ananasu, banánů či manga těžko obstojí. Díky množství pektinu je však vynikající zejména k výrobě džemů.

Tip: Dřevěné jablko je velmi dobrým zdrojem proteinu. 100 dužiny obsahuje přes 7 g proteinu.

Rambutan

Rambutan je nádherné ovoce. Má svítivě červenou slupku s měkkými ostny připomínajícími chlupy. Po oloupání naleznete bílou dužinu s jedním velkým světlým semenem. Sladkokyselá dužina chuťově připomíná liči či ananas s meruňkovou příchutí. Roste na tropickém stromě nazývaném dvouslivák ježatý a narazíte na něj zejména v jihovýchodní Asii.

Guava

Poměrně nehezké ovoce připomínající nezralou hrušku pod voskovitou slupkou skrývá šťavnatou bílou nebo růžovou dužinu. Řeč je o guavě, ovoci stromu kvajáva hrušková, pocházející z Jižní Ameriky, ale pěstované v mnohých tropických oblastech. Má výraznou vůni, tvrdá semínka a velice chutnou sladkou dužinu obsahující velké množství vitaminu C. Často se z ní připravuje oblíbený džus.

Tip: Guava má několikrát více vitaminu C než citrony a pomeranče. K tomu nabízí i značné množství vápníku a vitaminu A.

Čerimoja

Čerimoja, známá také pod názvy cherimoya nebo cherimola, je považována za jedno z nejlahodnějších ovocí světa. Na pohled poměrně nehezký plod připomínající šišku, skrývá pod nevýraznou zelenou slupkou vatovitou bílou dužinu s poměrně velkými černými semeny. Chuť je velmi lahodná, sladká a trochu připomíná jahody a maliny. Přesto, že se roste zejména v tropech, má ráda chladnější prostředí a snese i lehký mráz (až -5°C), proto se pěstuje spíše v horských oblastech.

Durian

Durian je ovocem pocházejícím z jihovýchodní Asie, které je nazýváno "králem ovoce". Durian má charakteristickou vůni, kterou někteří lidé milují a jiní zase nezvládnou. Přesto se jedná o jedno z nejvyhledávanějších tropických ovocí na světě. Durian je na pohled podobný jackfruitu, má kulovitý tvar a slupku porostlou trny. Uvnitř se skrývá měkká a krémová dužina s výraznou, sladkou chutí. Durian obsahuje vitamíny C a B6, minerály jako je draslík a hořčík a antioxidanty. 

Tip: Zajímavostí o durianu je, že je zakázán v některých veřejných prostorách kvůli své silné vůni. Pokud hledáte netradiční ovocné zážitky, durian stojí za vyzkoušení!

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU