Kuchyne Lidlu

Blog

Vyzkoušejte lassí – tradiční indické smoothie

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Takzvané lassí najdete v menu každé indické restaurace. Co to ale vlastně je, jakou má tradici a jak se připravuje?

 

Lassí je osvěžující jogurtový nápoj, který pochází z oblasti Pandžábu, dnešní Indie a Pákistánu. Údajně je to první jogurtové smoothie na světě. A právě díky jogurtu má tak skvělé vlastnosti – v parných dnech ochladí a je plné probiotik, které pomáhají při trávení po těžkých a pálivých jídlech. Indové navíc věří, že zklidňuje jak zažívání, tak mysl.

 

Nejtradičnější podoba, namkeen lassí, je vychlazený nápoj z jogurtu, vody a soli. Takhle připravené je nejvíc osvěžující. Přidaná sůl totiž dodává tělu potřebné elektrolyty, které se ztrácí pocením. Používá se hlavně černá sůl, tzv. kala namak – vulkanická minerální sůl. Za zmínku stojí i bhang lassí s infuzí z konopí. To slouží k relaxaci a spirituálním účelům, například k ceremoniálům uctívání boha Šivy.

 

Sladké lassí je smíchané s cukrem, vodou z macerovaných okvětních lístků růže nebo ovocnými šťávami. Často se přidává koření, zejména kardamom, ale i kmín, skořice a další koření indické kuchyně.

 

Nám nejznámější je určitě mango lassí. Indové na jeho přípravu používají specifický druh kesar mango, které se pěstuje v západní Indii a má sytě oranžovou barvu. Vystačíte si ale s jakýmkoliv mangem, které zrovna budete mít po ruce. Potřebujete jen pár ingrediencí a mixér.

 

Na 4 porce mango lassí potřebujete:

  • 1 zralé střední mango nakrájené na kostky
  • 250 g jogurtu
  • 4 lžíce mléka
  • 3 lžíce cukru (jen pokud chcete)
  • ¼ lžičky mletého kardamomu nebo zrníčka z jednoho lusku

 

Jogurt i mléko mějte opravdu dobře vychlazené. Nakrájejte mango na kostky a rozmixujte ho s jogurtem. Postupně přilejte mléko. Lassí by nemělo být ani příliš husté, ani řídké – něco jako klasické smoothie. Nakonec ho dochuťte kardamomem, skořicí a případně cukrem (to není nutné, pokud máte velmi zralé a sladké mango). Pro ještě větší osvěžení přidejte kostku ledu a ozdobte snítkou máty.

 

TIP: Lassí opravdu nejlépe chutná v kombinaci s indickým jídlem. Vyzkoušejte ho na vlastní zažívání s kuřecím kari podle Romana Pauluse.

 

Ještě snazší je tradiční slané namkeen lassí. Na dvě větší porce si připravte:

  • 500 g jogurtu
  • 250 ml ledové vody
  • ½ lžičky velmi kvalitní soli, růžové himalájské či černé kala namak
  • 1 lžičky mletého kmínu

 

Tentokrát nepotřebujete ani mixér, vystačíte si se šlehací metlou. Smíchejte jogurt s půl hrnkem vody, kořením a solí, prošlehejte a dolijte zbylou vodu podle potřeby, abyste dosáhli potřebné hustoty. Hned poté podávejte a napište nám do komentářů, jak vám chutnalo.

Komentáře (0)

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.