Kuchyne Lidlu

Víno v duhových barvách

Blog

Víno v duhových barvách

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Bílé, červené a růžové – to jsou barvy vína, které vám vyjmenuje i naprostý laik. Věděli jste ale, že existují i vína v jiných, dosti atypických barvách? Ve francouzské vinařské oblasti Cahors se vyrábí víno, které má černou barvu. Ve skutečnosti se jedná o silně koncentrované červené víno, které je tak tmavé, že se zdá, že je opravdu černé. Aby černé víno bylo ještě více černé, někteří vinaři k němu přidávají sušené rozinky. Toto víno se používá hlavně pro kupáž (scelování vína), což je termín pro míšení několika odrůd vína dohromady.

V centrální části Francie a na západním pobřeží severní Afriky se vyrábí víno, které je šedé. I přes svou velmi jemnou barvu se šedými nádechy je toto víno klasifikováno jako růžové. Během svého pobytu v Nohant se tímto vínem kochal také skladatel Frédéric Chopin.

To ovšem ještě nejsou všechna výjimečná vína. Ve vinné barevné škále můžeme najít také vína žlutá, oranžová a dokonce i zelená!

To poslední se vyrábí v Portugalsku. V skutečnosti není zelené, je tak jenom pojmenováno. Toto označení je určeno pro mladé a svěží víno. Jedná se o lehké, mnohdy šumivé víno, které se podává velmi vychlazené.

Žlutá vína mají jantarový odstín a patří ke sporadicky se vyskytujícím a drahým francouzským vínům. Před mnoha lety si vinaři všimli, že pokud sud není naplněn až po okraj, na povrchu se rozvine povlak z droždí, který chrání víno před oxidací a zkvašením. Díky tomu může být víno skladováno až 6 let. Oranžová vína vděčí za svou čajovou barvu tomu, že má mošt delší kontakt s barvivem slupky bílých hroznů. Toto bílé víno se vyrábí stejným postupem jako červené. Na rozdíl od zelených vín, dominují v oranžových vínech těžké medové a kořeněné chutě.

Komentáře (0)

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.