Kuchyne Lidlu

Blog

Štrúdl, nejlepší jablečný moučník

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Zeptáte-li se Čechů, který moučník je jejich nejoblíbenější, můžete dát krk za to, že štrúdl uslyšíte několikrát. Tak schválně, napište nám váš oblíbený moučník do komentářů vy. Kolikrát se objeví štrúdl?

Ačkoli máme v povědomí, že štrúdl pochází z německy mluvících zemí, historie této pochoutky sahá až do Arábie, odkud přes Egypt, Palestinu a Sýrii dorazila až do Turecka. Do Evropy se dostal pravděpodobně v důsledku nájezdů osmanských válečníků Osmanů recept na tradiční tureckou baklavu, která dala vzniknout štrúdlu v takové podobně, jak ho známe dnes. Štrúdl se ve Vídni rychle zabydlel a na císařském dvoře Marie Terezie se podával velice často. U nás obliba štrúdlu přetrvává právě z dob Rakouska-Uherska.

Jak na přípravu?

Štrúdl můžete upéct z různých těst, určitě najdete recepty na závin z listového, jogurtového, pivního, kynutého či tvarohového těsta. Originál je však pouze jeden, a to z taženého těsta.

Na přípravu taženého těsta potřebujete pouze 3 suroviny - mouku, vodu a olej. Těsto je velmi řídké, aby se dalo dobře vytáhnout. Z těsta vypracujte úhledný bochánek, což vám nepůjde zrovna snadno, protože se hodně lepí. Mějte s ním však trpělivost a nepodsypávejte příliš velkým množstvím mouky, aby nebylo těsto moc tuhé. Těsto se poté potře olejem, aby neoschlo, přikryje se fólií a nechá se uležet přes noc v lednici.

Druhý den přijde na řadu tažení. Tato procedura se Vám bude nejlépe dělat na vyvýšeném prkénku překrytém utěrkou. Tu hojně posypejte moukou a vyplatí se pomoučit si i ruce. Odleželé těsto přendejte na pracovní plochu, trochu vyválejte, poté vezměte do rukou a vytahujte, vytahujte a vytahujte! Těsto je díky lepku velmi elastické, buďte však opatrní a trpěliví, ať ho nepotrháte. Chvilku to může trvat. V Rakousku dokonce existuje pořekadlo, že se něco táhne jako těsto na štrúdl (v originále „das zieht sich wie ein Strudelteig“). Jak trefné v tomto případě. Těsto zahákněte postupně každý roh vyvýšeného prkýnka. Těsto by mělo být tak tenké, že si přes něj můžete číst noviny.

 

 

Těsto dobře pokapejte rozpuštěným máslem, aby se jednotlivé vrstvy nespojily. A pak přijde na řadu náplň – tou nejoblíbenější jsou bezesporu jablka ochucená cukrem, skořicí a citronovou šťávou (dle libosti přidávejte i rozinky nebo nahrubo posekané ořechy). Nikde ale není psáno, že nemůžete zkusit jiné varianty. Tvarohový, ořechový nebo makový závin chutná stejně dobře jako ten jablečný, z ovocných doporučujeme třešňový nebo jahodový. Pomocí utěrky zabalte a jste skoro ve finiši. Nakonec jen upéct a můžete ochutnat svůj domácí tažený štrúdl.

Děsí vás příprava taženého závinu? Názorně vám ji předvede Roman Paulus v jednom z videí Kulinářské akademie Lidlu.

Štrúdl můžete podávat jak za tepla, tak za studena, nejčastěji posypaný moučkovým cukrem. Někdy se závin servíruje se šlehačkou a vanilkovou omáčkou nebo kopečkem vanilkové zmrzliny, což ale není tradiční rakouský způsob servírování.

Kapitola sama pro sebe jsou slané záviny, které jsou vlastně takovou obdobou italské pizzy nebo francouzského quiche. Do slaného závinu dejte tedy přesně ty přísady, které máte rádi na vaší oblíbené pizze. Připravujete slané záviny? Inspirujte svým receptem ostatní čtenáře.

Komentáře (4)

 • Host

  Host
  přidáno před 1259 dny
  Tažený štrúdl je moc dobrý. Moje slovenská tchyně uměla "tuto štrúdlu zrobiť", maďarská teta také. Naše jedna kuchařka uměla výborný tažený štrúdl. Vypadá to velice jednoduše. Já jsem tažený štrúdl vyrobila jen jednou. Recept od starých žen byl: hladká mouka, vlažná voda a kousek sádla. Mouka nesměla být dvounulka, ale obyčejná - ta měla více lepku. Vypracovaly se bochánky, které nelepily, přikryly se hrncem a nechaly se v teple kuchyně odstát. Pak se těsto na pomoučeném prostěradle vytahovalo. Výsledek, skvost, ale toho nepořádku v kuchyni! Hladká mouka, která se dnes prodává, je hodně bílá a těsto z ní jde jen těžko připravit. Trhá se, nemá tolik lepku. Recept uveřejněný viz výše zkoušet nebudu. Pokud by se mi to lepilo na ruce, trefil by mne šlak.

  odpověď

 • Host

  Host
  přidáno před 1259 dny
  To není tím, že je mouka bílá, mouka na pizzu s vyšším obsahem lepku je také bílá. Z míchané napůl s hladkou moukou se udělá těsto na tažený štrúdl, které jde dobře vytahovat. U nás se taky nechá odležet na talíři přikrytém miskou, který se dá na hrnec s teplou vodou, protože jak by šlo těsto z ledničky vytahovat ?

 • Host

  Host
  přidáno před 1259 dny
  Jo-taky o uvedeném receptu pochybuju. Moje babička taky "tahávala" a - ano -používala sádlo, ne olej, přidávala špetku soli, vejce a hlavně(!) lžíci octa. Bez ní prý se těsto nepotáhne, říkala. A něco na tom bude, kyselé prostředí prý nějak usnadňuje lepku správně "lepit", stejně jako technologie zpracování. Těsto je totiž třeba nejen veledůkladně propracovat a uhníst, ale poté se s ním musí pár minut bouchat o stůl. (Fakt, rozdíl v konzistenci je patrný hned). No a pak se hladké lesklé těsto nechá odpočívat po nahřátým hrncem po dobu, co člověk chystá jabka a další ingredience. Lednička do druhého dne se mi fakt neosvědčila. Takhle to dělala moje bába a takhle jsem se to, po mnoha neúspěších a zpackaných pokusech, naučila já. Teď ďělám štrůdl často a troufnu si říct opravdu takovej jakej má být, ale je fakt, že v kuchyni se u toho opravdu nabordelí.

 • Host

  Host
  přidáno před 1259 dny
  Jo a s tou moukou - obyčejná hladká je ok (na rozdíl od paní z dalšího diskusního příspěvku s ničím nemíchám. Jen hladká!). Špatnou zkušenost mám ale s moukou značky "babiččina volba" nebo tak nějak. S tou to nešlo. Jinak z každé.

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.