Kuchyne Lidlu

Blog

Vaření s vínem

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Jedna z amerických kuchařek a autorka mnoha knih s kulinářskou tématikou tvrdila, že miluje vařit s vínem a občas ho přidávat i do jídla. Víno není jen skvělý nápoj, ale rovněž „koření“. Existují pokrmy, které svou výjimečnou chuť získají teprve po přidání tohoto aromatického moku. Vhodně vybraný druh vína vytáhne i tu nejhlouběji ukrytou chuť a jídlo se tak stane opravdovým kulinářským zážitkem. Pročtete-li si recepty různých světových kuchyní, zjistíte, že na prvním místě ve vaření s vínem je Francie. Asi vás nepřekvapí, že právě zde najdete spoustu pokrmů, v nichž hlavní roli hraje víno. Pojďme se podívat, která to jsou.

Víno v jídle

Všeobecně platí, že sladká vína se přidávají do dezertů, polosuchá a suchá do slaných jídel. Existují samozřejmě i výjimky. Sladké a těžké portské víno se skvěle hodí do omáček podávaných k tmavému drůbežímu masu, hlavně ke kachně, ale rovněž k bažantovi nebo perličce.

Spousta lidí je přesvědčeno, že při vaření nepotřebujete to nejkvalitnější víno a můžete na něm třeba i ušetřit, ale opak je pravdou. Pokud do pokrmu použijete nekvalitní víno nebo víno, které vám zrovna dvakrát nechutná, jen stěží můžete očekávat, že pokrm bude chutný. Určitě víno nejdříve ochutnejte. Jestli v něm ucítíte výraznou kyselinku, určitě ho nepřidávejte do pokrmů, ve kterém se nakyslé suroviny již nacházejí, například rajský protlak, kysané zelí nebo citrusové plody. Nemíchejte rovněž různé druhy vín v jednom pokrmu. A ještě jedno důležité pravidlo – dávejte si pozor, abyste to s vínem nepřehnali. Přidávejte ho jen tolik, kolik je uvedeno v receptu. V opačném případě celé jídlo získá příliš intenzivní vinný nádech, což může zkazit konečný výsledek.

Z červených vín se k vaření nejlépe hodí cabernet sauvignon, merlot a pinot noir, z bílých zase chardonnay, ale rozhodující je samozřejmě váš apetit.

Redukce alkoholu

Redukce je kulinářská technika, díky níž se v pokrmu, například v omáčce nebo polévce, pomalým způsobem snižuje obsah alkoholu. Díky postupnému vyvařování vody se alkohol vypařuje a jídlo získává požadovanou hustotu. Jak víno správně redukovat? Hrnec s redukovaným pokrmem dejte na nízký plamen a jednoduše počkejte, dokud se přebytečná tekutina nevyvaří. Jak dlouho to trvá, nelze přesně určit. Alkohol se vypařuje celkem rychle, ale celý z něj zmizet nemůže – to by vaše námaha byla zbytečná. Proto celý pokrm nevařte, neduste nebo nepečte příliš dlouho. Dávejte rovněž pozor, abyste ho nepřipálili.

Určitě vás zajímá, jestli pokrmy, ve kterých je použit alkohol, mohou jíst děti. Mohou a určitě jim nezpůsobí žádné potíže, protože během přípravy zůstane v jídle jen stopové množství alkoholu. Musíte ovšem počítat s tím, že pokrmy s vínem mají specifickou chuť a nemusí dětem vůbec chutnat.

Do kterých pokrmů se víno nejlépe hodí?

Některá typická jídla bez vína nemohou existovat. Patří k nim například rizoto, hovězí po burgundsku, francouzská cibulová polévka nebo kohoutí coq au vin.

Hovězí po burgundsku

Boeuf bourguignon je asi nejznámější jídlo francouzské kuchyně. Na másle orestované a v červeném víně vařené hovězí maso je křehké, šťavnaté a neobyčejně aromatické. Jeho příprava je sice časově náročná, neboť vyžaduje dlouhodobé dušení, ale výsledek opravdu stojí za to. V Kulinářské akademii Lidlu najdete recept na šneky po burgundsku!

Risotto

Risotto je stálicí italské kuchyně. Nejdříve orestujte na másle a olivovém oleji jemně nasekanou šalotku a později kulatou rýži, nejlepší je arborio. Přilijte víno a počkejte, až se vypaří. Poté postupně přilévejte vývar. Rizoto můžete navíc obohatit zeleninou, masem nebo mořskými plody. Chcete se o přípravě risotta dozvědět více? Navštivte naši Kulinářskou akademii a podívejte se na recepty Romana Pauluse, který vám ukáže dva základní druhy rizota.

Komentáře (0)

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.