Kuchyne Lidlu

Ovoce a zelenina pro zdravé srdce

Blog

Ovoce a zelenina pro zdravé srdce

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Je všeobecně známo, že vitamíny a minerální látky obsažené v zelenině a ovoci napomáhají našemu zdraví. Jako hlavní příčiny nemocí krevního oběhu jsou označovány vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak. Zdraví srdce rovněž negativně ovlivňuje špatná životospráva, zejména pití alkoholu a kouření. Abychom snížili riziko výskytu chorob krevního oběhu, měli bychom dodržovat zdravé a vyvážené stravování.

Česnek a cibule obsahují velké množství fytosloučenin, což jsou přírodní chemické sloučeniny s léčebnými účinky. Oba tyto produkty přispívají ke snížení krevního tlaku a cholesterolu. Pozitivně ovlivňují také srážlivost krve.

Ke snížení cholesterolu také přispívá vláknina, kterou ovoce a zelenina obsahuje. Brambory, lilek, cuketa, rajčata, špenát, bob, angrešt, banán, broskev, hroznové víno nebo ananas obsahují velké množství draslíku, který je přírodním regulátorem krevního tlaku.

Mnoho typů zeleniny obsahuje rovněž antioxidanty, což jsou přírodní látky zamezující stárnutí na buněčné úrovni a zvyšující obranyschopnost buněk, ty jsou poté lépe připraveny bojovat s nemocemi. Jedním z antioxidantů je karoten, který se vyskytuje v mrkvi. Tento antioxidant eliminuje volné radikály, které přispívají ke vzniku srdečních chorob.

Jednou z příčin způsobujících kornatění tepen, infarkt nebo vznik krevních sraženin je příliš vysoká hladina homocysteinu. Jeho hladinu účinně snižují vitamín B6 a kyselina listová, proto bychom měli do našeho jídelníčku zařadit také produkty typu: paprika, luštěniny nebo chřest.

Musíme ale pamatovat na to, že samotná zelenina nedokáže zázraky a její pozitivní účinky je potřeba podpořit pomocí vhodné životosprávy a stravovacích návyků.

Komentáře (0)

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.