Kuchyne Lidlu

Blog

Máslové sušenky z Bretaně – Sablés bretons

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Už jste někdy navštívili francouzskou provincii Bretaň? Pak si určitě pamatujete na krásné dózy plné sušenek, které zdobí tamní domácnosti i obchody. Původně typická místní specialita se už dávno stihla proslavit i za hranicemi Francie. Není divu, máslové keksy s lehce slanou chutí a jedinečnou texturou skvěle doplní každý čajový dýchánek. Přečtěte si, jak z jednoho těsta najednou připravit čtyřicet kousků, které vydrží až týden! Pokud je samozřejmě nesníme hned po upečení…

Recept na 40 sušenek (⌀ 5 cm):

Suroviny:

 • 370 g bio hladké mouky Belbake
 • 1 bio čerstvé vejce + 3 žloutky
 • 200 g másla Pilos
 • lžička mořské soli
 • 130 g cukru krupice Castello

Postup:

Máslo necháme změknout na pokojovou teplotu, pak ho jemně prošleháme a promícháme s mořskou solí (pokud používáte francouzskou hrubozrnnou sůl, rozdrťte ji najemno). Přidáme cukr, 3 žloutky a šleháme, dokud se nevytvoří krémová hmota. Postupně přisypáváme mouku, aby se těsto hezky propojilo. V tuto chvíli je potřeba pracovat co nejrychleji a těsto moc nehníst. Jakmile se spojí, uděláme z něj bochánek, zabalíme do potravinářské fólie a necháme půl hodiny odpočívat v lednici.

Mezitím si předehřejeme troubu na 160 °C a připravíme dva plechy, které vyložíme pečicím papírem. Vychlazené těsto z lednice rozválíme na vále nebo mezi dvěma pečicími papíry na přibližně 4 mm silný plát. Vykrajujeme kolečka nebo kytičky o průměru 5 cm. Pomažeme rozšlehaným vajíčkem a na povrchu vytvoříme vidličkou typickou mřížku.

Tip: S vychlazeným těstem se dobře pracuje, v teplejším prostředí však může rychleji měknout vzhledem k vysokému obsahu másla. Pokud se nám to stane, můžeme dát plech po pomazání sušenek žloutkem na 5 minut do chladna. Pak je znovu pomažeme, ozdobíme vidličkou a pečeme. 

Pečeme zhruba 10–12 minut, sušenky průběžně kontrolujeme, aby se nespálily. Pokud dáme péct oba plechy najednou, v polovině pečení je prohodíme, aby se upekly rovnoměrně.

Upečené sušenky vyndáme z trouby, ale ještě chvíli je necháme zchladnout na mřížce, aby byly pěkně křupavé. Mezitím si můžeme připravit čaj nebo kávu a těšit se na naši bretaňskou svačinku.

Výhoda je, že pokud odoláme a nesníme všechny sušenky najednou, můžeme je ve vzduchotěsné nádobě uskladnit až týden!

Pokud jste se navnadili na francouzské dezerty, neváhejte vyzkoušet další recepty Kuchyně Lidlu, třeba Čokoládový fondán nebo věhlasné Crème brûlée.

Komentáře (2)

 • Pavel

  Pavel
  přidáno před 444 dny
  Zkusil jsem a byly super!

  odpověď

 • KuchniaLidla

  KuchniaLidla
  přidáno před 443 dny
  Dobrý den, Pavle, to opravdu rádi slyšíme :-) Přejeme krásný sladký den ;-)

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.