Roman Paulus

Sabráž

Sabráž je vskutku fascinující způsob otevírání lahví šampaňského či sektu. A je i překvapivě snadný! Šéfkuchař Roman Paulus (kterému se to povedlo napoprvé) vám ukáže, jak takovou sabráž provést. Zjistíte, proč je důležité mít láhev šampaňského řádně vychlazenou, i v jakých úhlech a na jakém místě lahve sabráž provést. Vyzkoušejte si to jednou cvičně a pak můžete začít ohromovat hosty na svých večírcích.


SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Co je to sabráž?

Jedná se způsob otevření lahve šumivého nápoje, při kterém se elegantně urazí hrdlo i s korkovým špuntem. Tradičně se k otevření využívá šavle nebo meče, netradičně však lze použít takřka cokoli. 

Sabráž lze použít na všechny druhy perlivých či šumivých vín (sektů). V praxi ji tedy využijete hlavně na oblíbené prosecco či šampaňské. 

Tip: Pokud zvolíte sekt, je velmi důležité vybrat takový, který je kvašený v lahvi. Ty vyrobené metodou charmat mívají totiž výrazně tenčí lahev, která by metodu nemusela vydržet.

Jak postupovat při sabráži?

První a nejdůležitější krok je správný výběr a důkladné vychlazení nápoje.

Z vychlazené láhve opatrně sejmeme hliníkový obal na hrdle (zde se hodí sejmout i vrchní etiketu, pokud zasahuje do švu lahve) a následně i klícku na špunt. Od této chvíle již dáváme velký pozor, kam hrdlem míříme, abychom nerozbili lustr či někomu neublížili.

Na lahvi najdeme takzvaný šev, tedy vertikální čáru na skle, která vede od hrdla ke dnu.

Láhev držíme v jedné ruce nakloněnou přibližně v úhlu 45° a švem vzhůru. Šavli položíme na šev v úhlu asi 30°. Několikrát si nanečisto a pomalu vyzkoušíme pohyb meče po švu směrem k hrdlu a zpět, zatím ještě bez švihu. Důležité je, aby šavle narazila na hrdlo lahve přesně v místě švu.

Jakmile budeme připraveni, přidáme do pohybu švih a hrdlo urazíme. Pokud se nápoj správně vychlazený nemělo by dojít k žádným nebo minimálním ztrátám (vypěnění).

Nebojte se střepů. Při tomto způsobu by se žádné střepy tvořit neměly a pokud se přece pár malých odlomí, uletí i s hrdlem. Díky tomu v nápoji žádný nezůstane.


Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU