Roman Paulus

O bylinkách

Bylinek existuje nespočet různých druhů a bez přehánění se dá říct, že bychom se bez nich v kuchyni jednoduše neobešli. To ví i šéfkuchař Roman Paulus, a proto natočil video přehled těch nejpoužívanějších (ale i méně známých) bylin, na které můžete při vaření narazit. Dozvíte se plno zajímavostí o klasikách, jako je pažitka, bobkový list, oregano či bazalka, ale objevíte i o něco méně známé bylinky, mezi které patří třeba yzop, estragon nebo libeček. Roman Paulus vám přehledně vysvětlí, které z nich se nejlépe hodí k masu, které do polévky a se kterými uděláte nejvíce parády například v dezertech.


SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Tymián

Jedná se o nižší keřík a drobnými lístky, který patří mezi tuhé bylinky – to znamená, že po vaření vyndáváme větvičky, které se špatně jí. Narazit můžeme nejen na klasický tymián obecný, ale i různé ovoněné kultivary. Nejznámější je zlatý citronový s vůní po citrusech. 

Využití: Tymián je základem pro oblíbené Bouquet garni. Uplatnění najde zejména ve středomořské kuchyni, hodí se k rybám, jehněti či telecímu masu.

Rozmarýn

Středně vysoký keřík s jehličkovitými listy nesmí chybět na žádné grilovačce. Vaříme s celými větvičkami, které následně z jídla vyndáváme nebo necháme stranou na talíři. Ačkoli jde o středomořskou bylinku, dnes ho již bez problému koupíte v každém obchodě v květináči.

Využití: Rozmarýn se hodí ke středomořské kuchyni, na pečené brambory a neobejdeme se bez něj při grilování. Skvěle dochutí jehněčí, ryby i hovězí. Dokonce si s ním připravíte i skvělý drink nebo jej využijete místo špejle.

Máta

Oblíbená bylinka, která nesmí chybět v žádné kuchyni. Používá se jak čerstvá, tak sušená a hodí se do sladkých i slaných jídel. Pokud se rozhodnete mátu pěstovat, raději ji nechte v květináči. Roste totiž jako divá a mohla by zabrat všechen prostor v okolí. Vyzkoušet můžete i zajímavější kultivary, jako mátu ananasovou, pomerančovou nebo třeba čokoládovou.

Využití: Nejčastěji se s mátou setkáme v nápojích. Teplý čaj ze sušených lístků nebo osvěžující letní limonádu s čerstvou svěží větvičkou zná každý. Zelené lístky zdobí velké množství dezertů a neztratí se ani na zdravém chia pudinku. Využijete ji ale i ve slaných jídlech, jako je zeleninový kuskus nebo salát s halloumi sýrem. V Anglii se setkáte i s mátovým želé podávaným s jehněčím.

Petržel

Oblíbená bylinka, která je základem české kuchyně. K využití se nabízí různé druhy – třeba zdobná kudrnka nebo velkolistá petržel vhodná k nasekání. Užitečná ale umí být i jinými způsoby – říká se, že v bylinkovém záhonu umí odpudit dotěrné mšice 😉.

Využití: Petržel se hodí takřka do všeho. Je základem po poctivý vývar, ochutí čerstvě uvařené omaštěné brambory, ozdobí talíř s rybou a dokonce ji můžeme i usmažit nebo použít na pesto či salát. A napadlo vás někdy, že se hodí i do ovesné kaše?

Estragon

Méně obvyklá bylinka, kterou se čeští kuchaři ještě stále učí používat. Jeho chuť je hřejivá, nasládlá, lehce pikantní a využijete ji hlavně ve francouzské kuchyni. 

Využití: Čerstvý estragon je základ pro dobrou Béarnskou omáčku. Větvička skvěle ovoní maso při grilování nebo ochutí čerstvou rybu. Zkusili jste už domácí hořčici? Tu nejlepší připravíte právě s estragonem. Připravit lze i skvělý ochucený domácí ocet a nebo fenomenální humří polévku.

Levandule

Oblíbená fialová kvítka s nezaměnitelnou vůní se hodí i do kuchyně. Využívají se jak květy, tak lístky a jako příjemný bonus ji můžete pěstovat i v truhlíku na slunném parapetu. Když bylinku nevyužijete v kuchyni, usušenou pověste do skříně – říká se, že vyhání moly 😉.

Využití: Levandule skvěle dochutí jehněčí nebo drůbeží. Oblíbeným a známým receptem je pečené kuře na levanduli. Hitem posledních let se však stává skvělý levandulový sirup, ze kterého připravíme osvěžující letní limonádu.

Yzop

Tahle hluchavce podobná bylinka s modrými kvítky se vyskytuje hlavně ve středomoří. Díky svému výraznému aroma zaujala nejen kuchaře, ale využití najde i v domácí lékárně. Bývá používána na podporu trávení i proti nepříjemnému nadýmání.

Využití: Yzop nejčastěji využijeme ve středomořské kuchyni. Hodí se k pečeným masům (zejména ke králíkovi), nakládané zelenině i do paštiky.

Pažitka

Nezaměnitelná „tráva“ vonící po cibuli s příjemně ostrou chutí nesmí chybět na žádné zahrádce. Nezapomeňte však, že jedlé jsou i květy, které skvěle ozdobí salát nebo sváteční chlebíčky.

Využití: Čerstvě nasekaná bylinka skvěle ochutí vařené nové brambory, saláty a chybu rozhodně neuděláme, pokud s ní posypeme čerstvý křupavý chléb s máslem. Nadrobno nasekaná skvěle dozdobí talíř s buřtgulášem či chlebíčky a hodí se i do dipu. A slyšeli jste již o proslulé pažitkové omáčce původem z Vídně?

Bobkový list 

Víte, že slavný vavřínový věnec je právě z voňavých bobkových listů? Tahle bylinka si vítězné místo právem zaslouží. Listy jsou jedním ze základů české kuchyně. Je součástí divokého koření – české svaté trojice v kuchyni. Obvykle se používá sušený, ale ještě lépe chutná, když použijete čerstvý list přímo z keříku.

Využití: Bez bobkového listu se neobejde klasický vývar, oblíbená svíčková ani pečené vepřové koleno. Využijete ho při nakládaní hub, ale i na specialitky, jako jsou vegetariánské lasagne, kanec se šípkovou nebo jelení roláda na víně.

Šalvěj

Vysoký obsah éterických olejů propůjčuje šalvěji nejen skvělé využití v kuchyni, ale po staletí je známá i v léčitelství či jako součást okrasných zahrádek. Ze šalvěje hispánské získáváme chia semínka, šalvěj divotvorná je zase známá pro své psychotropní účinky. K kuchyni se setkáváme nejčastěji s lístky šalvěje lékařské.

Využití: Sušené či čerstvé lístky se skvěle hodí zejména do italské kuchyně. Rozumí si s telecím masem, ale skvěle doplní i vepřové, drůbež nebo ryby. Zkuste i šalvějový čaj, po generace osvědčený proti bolestem

Oregano

Oreganu, nazývanému také dobromysl nebo koření králů, patří už od pradávna čestné místo v kuchyni, ale také je mu přisuzována čarovná moc. Prý se s jeho pomocí dá přivolat pravá láska. A vzhledem k tomu, že láska prochází žaludkem, vůbec o tom nepochybujeme 😉.

Využití: Své využití najde zejména v italské kuchyni. Skvěle se hodí na pizzu, do těstovin i k ochucení mletého masa. Oregano je příbuzné naší české majoránce, která má své nezastupitelné místo zejména v guláši, bramborácích či oblíbené tlačence.

Bazalka

Snad nejznámější italskou bylinku asi není třeba představovat. K sehnání je v každém lepším obchodě a její pronikavá vůně a výrazná chuť neudělá škodu snad v žádném středomořském jídle. Nenechte se však zmást thajskou bazalkou – je sice příbuzná klasické bazalky, ale má výraznější aroma a chutná po lékořici a anýzu. 

Využití: Z těch nejznámějších receptů je třeba neopomenout pizzu, bazalkové pesto, rychlou rajčatovou omáčku k těstovinám nebo prostě salát Caprese. Vyzkoušejte ale i osvěžující bazalkový sorbet či obdobu chlebíčků – bruschety.

Meduňka

Bylinka příbuzná mátě je nám známá spíš jako čaj. Své čestné místo obhájí, když nemůžeme usnout nebo se potřebujeme uklidnit. Byla by však škoda opomínat i její využití v kuchyni.

Využití: Díky svým krásným drobným lístkům připomínajícím jarní kopřivu se používá hlavně na zdobení. Dokonale doplní lehkou pavlovu roládu, rebarborový kompot a hodí se i k dochucení osvěžujícího melounového letního drinku.

Koriandr

V posledních letech se stále častěji dostává pozornosti koriandru. V kuchyni umíme využít jak kulatá semínka, tak čerstvé a chuťově velmi specifické lístky, které někdo nemůže vystát a jiný se jich nemůže nabažit.

Využití: Čerstvý koriandr využijete zejména v thajské a vietnamské kuchyni. Hodí se do salátů, polévek (nezapomeňme na legendární Pho) či závitků. Neztratí se však ani v kuchyni mexické, kde se bez něj neobejdete velké množství tortill a tacos. Se semínky se pak setkáváme nejčastěji v indických jídlech.

Kopr

Specifický tvar, úzké lístky, ale extra silná vůně. Kopr v české kuchyni má významné místo i když ho využíváme v minimálním počtu receptů. Pokud chcete s koprem vařit více a nevíte jak, inspirujte se zejména v polské, arabské nebo skandinávské kuchyni.

Využití: Nejdůležitější a nejoblíbenější recept je dozajista klasická česká koprovka a hned za ní kulajda. Měkká voňavá bylinka se hodí ale i do kuskusového salátu, k lososovi či okurkám. Skvěle s ním ozdobíte i kanapky na exkluzivní party.

Libeček

Bylinka běžná u našich babiček se pomalu vytrácí, ale je to ohromná škoda. Snadno rostoucí velký keřík je považovaný za jedno z nejznámějších polévkových koření.

Využití: Velké čerstvé listy využijeme zejména do polévek a vývarů. Lze jej ale použít jako základ salátu, ochutit omáčky a semínka se dají přimíchat do chlebového těsta.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU